آوی
آوی(AAVE)

خرید و فروش ارز دیجیتال آوه AAVE و آشنایی با پروتکل وام دهی

آخرین قیمت به ریال

54,588,346IRR

آخرین قیمت به تتر

94.16USDT

تغییر قیمت

-1.9 %
نمودار و تحلیل آوی

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

آوی

آوی

بازارهای معاملاتی آوی

 • آوی

  آوی

  (AAVE)

  54,588,346 irr

  1.9 %
  arrow_drop_down
 • آوی/تتر

  آوی/تتر

  (AAVE)

  94.5 usdt

  2.78 %
  arrow_drop_down

معرفی ارز آوی (AAVE)

خرید آوه AAVE که به نام آوی هم شناخته می‌شود برای طرفداران سرویس‌های دیفای و پروتکل‌های وام‌دهی یک گزینه جذاب است. آوه یک پلتفرم غیر متمرکز ارزهای دیجیتال است که امکان وام دادن و وام گرفتن انواع رمزارز را به کاربران می‌دهد. پلتفرم آوه برای مدیریت فرایندهای وام‌دهی از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند، تمامی فرایندها از مدیریت ضمانت، توزیع دارایی‌ها، دریافت کارمزد و تسویه وام را تحت کنترل و نظارت دارند.

آوه AAVE چیست؟

لوگوی ارز آوه (آوی) AAVE و صرافی ارز دیجیتال رمزینکس با پس زمینه نمودارهای قیمتی

آوه یا آوی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال شناخته می‌شود. این پلتفرم که روی شبکه اتریوم توسعه یافته است، فرایند وام‌دهی رمزارز را به‌صورت خودکار مدیریت می‌کند. وام‌هایی که در AAVE پرداخت می‌شوند، نیاز به وثیقه بیش از مقدار وام درخواستی دارند. به این نوع از وام‌دهی Overcollateralized می‌گویند که یک نوع مرسوم در دنیای کریپتو است.

دریافت وثیقه بیش از وام درخواستی، با هدف حمایت و محافظت از سرمایه وام‌دهنده‌ها طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود. با این سیستم، اگر وام گیرنده، توانایی بازپرداخت وام را نداشته باشد، وام‌دهنده اطمینان دارد که وثیقه لازم برای پس گرفتن دارایی او در پلتفرم قفل شده است.

پلتفرم آوه (آوی) چطور کار می‌کند؟

خرید آوی AAVE علاوه بر آشنایی با دنیای ترید و روش‌‌های سرمایه‌گذاری در این بازار، نیازمند آشنایی با روش کار پلتفرم هم هست. کاربران و تریدرها با آشنایی عمیق‌تر با این پلتفرم می‌توانند شناخت عمیق‌تری از سرویس‌ها و قابلیت‌های آن داشته باشند و تصمیم‌گیری‌های منطقی‌تری داشته باشند.

پلتفرم AAVE یک پروتکل روی شبکه بلاکچین اتریوم است که وام‌های کریپتویی خودکار ارائه می‌کند. کاربران می‌توانند در این پلتفرم وثیقه یا ضمانت (Collateral) قفل کنند و تا درصدی از دارایی قفل شده، وام دریافت کنند. وام می‌تواند به‌صورت هریک از رمزارزهای پشتیبانی شده در پلتفرم دریافت شود. آخرین به‌روزرسانی آوه مقدار دریافت وام را تا ۸۰ درصد ارزش رمزارز وثیقه تعیین می‌کند. به این سیستم، ساختار Loan-to-value می‌گویند.

آوه یا همان آوی برای مدیریت سیستم قرض و وام از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند، برنامه‌هایی هستند که فرایند را با اندازه‌گیری و محاسبه قوانین و چارچوب‌های وام، جمع کردن وثیقه‌های قفل شده و توزیع وام بین کاربران به‌صورت خودکار مدیریت می‌کنند. استفاده از قراردادهای هوشمند یا همان Smart Contract به آوه امکان می‌دهند که بدون نیاز به شرکت یا موسسه‌های واسط، فرایند توزیع وام را مدیریت کند.

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری یا وام‌دهی در پلتفرم آوه دارند می‌توانند با ارائه دارایی به‌صورت ارزهای دیجیتال تحت پشتیبانی پلتفرم، سود دریافت کنند. در AAVE نیازی به ارتباط مستقیم وام‌دهنده و وام‌گیرنده نیست و دارایی‌ها در استخرهای دارایی نگهداری می‌شوند. دارایی‌های قفل‌شده بین افرادی که درخواست وام داده‌اند، توزیع می‌شوند.

وام فلش یا Flash Loan یکی از سرویس‌های محبوب پلتفرم آوه است که به وام‌های سریع هم شناخته می‌شوند. این وام‌ها باید در طول ساخته شدن همان بلوکی که دریافت شده‌اند، پرداخت شوند.

آوه از شبکه‌های بلاکچینی متعددی پشتیبانی می‌کند که البته اغلب آن‌ها ساختاری شبیه به اتریوم دارند یا شبکه‌های لایه ۲ اتریوم هستند. از شبکه‌های قابل پشتیبانی در آوه AAVE می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتریوم Ethereum
 • پالیگان Polygon
 • آوالانچه (Avalanche)
 • آربیتروم (Arbitrum)
 • اوپتیمیزم (Optimism)
 • بیس (Base)
 • گنوسیس (Gnosis)
 • آوه آرک (Aave Arc)

شبکه‌های قابل پشتیبانی جدید هم در فهرست انتظار همکاری و توسعه قرار دارند که به مرور به این مجموعه اضافه می‌شوند.

در مقاله «پلتفرم AAVE V3» اطلاعات مفید بیشتری را در این زمینه مطالعه می‌کنید.

تاریخچه آوی (AAVE)

نماد ارز آوه (آوی) AAVE و صرافی رمزینکس

پلتفرم آوی در سال ۲۰۱۷ توسط Stani Kulechov در سوییس راه‌اندازی شد. کولچو دانشجوی حقوق در هلسینکی فنلاند بود که AAVE را در همان زمان دانشجویی راه‌اندازی کرد.

این پلتفرم ابتدا به نام ETHLend شناخته می‌شد و با عرضه عمومی توکن یا همان ICO در سال ۲۰۱۷، حدود ۱۶/۲ میلیون دلار سرمایه اولیه دریافت کرد. در این عرضه عمومی، توکن اصلی پلتفرم که ابتدا به نام LEND شناخته می‌شد، به میزان یک میلیارد توکن فروخته شد. در حال حاضر توکن اصلی شرکت به نام AAVE شناخته می‌شود. نام آوی یا AAVE در زبان فنلاندی به معنای روح است.

تیم آوی تصمیم گرفت توکن‌های LEND را به نسبت هر ۱۰۰ توکن به یک توکن AAVE تبدیل کند. سرویس ETHLend ابتدا سرویسی برای ارتباط مستقیم وام‌دهنده و وام‌گیرنده بود، اما در سال ۲۰۱۸ با تغییر نام به AAVE به سیستم کنونی یعنی استخرهای نقدینگی تغییر رویکرد داد.

سرویس‌ها و محصولات پلتفرم AAVE

طرح گرافیکی از ارز آوه (آوی) AAVE همراه با لوگوی صرافی رمزینکس

همان‌طور که گفتیم، سرویس اصلی آوه وام‌دهی به‌صورت رمزارز دلخواه است. به بیان ساده شما می‌توانید توکن دلخواه مثلا AAVE را در این پلتفرم به‌عنوان ضمانت ارائه دهید و به جای آن، وام ETH دریافت کنید. در ادامه بیشتر با سرویس‌های وام آوه آشنا می‌شوید:

وام دادن در آوه - کسب درآمد از AAVE

کاربران برای ورود به سیستم وام‌دهی و سرمایه‌گذاری به‌عنوان وام‌دهنده در آوه باید یک کیف پول دیجیتال را به پلتفرم وصل کنند. از کیف پول‌های مرسوم که با بلاکچین اتریوم (بلاکچین زیرساختی آوه) می‌توان به متامسک اشاره کرد. پس از اتصال کیف پول، باید ارز دیجیتال مدنظر خود را بین ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده در پلتفرم پیدا کرده و مقدار مورد نظر خود را واریز کنید.

وام‌دهنده‌ها در آوه، مقدار مشخصی سود سالانه دریافت می‌کنند که با اصطلاح APY شناخته می‌شود. سود به شکل همان رمزارزی که قفل یا استیک کرده‌اید پرداخت می‌شوند.

پلتفرم وام‌دهی AAVE از ارزهای دیجیتال متعددی پشتیبانی می‌کند و با اضافه شدن شبکه‌های جدید، تعداد ارزها هم بیشتر می‌شود. از معروف‌ترین ارزهایی که می‌توانید برای وام دادن در استخرهای نقدینگی آوه پرداخت کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتر (ETH)
 • دای (DAI)
 • آوه (AAVE)
 • استیبل کوین یو‌اس‌دی‌سی (USDC)
 • تتر (USDT)

وام‌دهنده‌ها ارز دیجیتال مدنظر خود را به استخرهای نقدینگی آوه واریز می‌کنند. از این استخرهای نقدینگی، ارز مورد نیاز وام‌گیرنده‌ها پرداخت می‌شود. کارمزد یا سودی که وام‌گیرنده‌ها پرداخت می‌کنند هم در استخرهای وام نگهداری می‌شود که درصدی از آن‌ها به وام‌دعنده‌ها پرداخت خواهد شد.

وام گرفتن در AAVE

برای دریافت وام از آوه، کاربران ابتدا باید مقداری ارز دیجیتال در این پلتفرم قفل کنند. این فرایند برای ضمانت دادن یا همان پرداخت وثیقه وام است. نکته مهم اینکه به این وثیقه‌ها هم سود تعلق می‌گیرد.

پس از واریز وثیقه به استخر نقدینگی، می‌توانید ارز مورد نیاز خود را از بین فهرست ارزهای قابل پشتیبانی در AAVE دریافت کنید. مقدار وام پرداختی به‌صورت خودکار محاسبه می‌شود. محاسبه مقدار وام بر اساس ارزش رمزارز واریزی، ارزش رمزارز مورد درخواست و نوسان قیمتی آن‌ها انجام می‌شود. پس از محاسبه، رمزارز مورد نظر را با پرداخت کارمزد شبکه در کیف پول خود دریافت می‌کنید.

سیستم وثیقه گرفتن در آوه اینگونه است که مقدار وثیقه باید بیشتر از وام درخواستی باشد. این سیستم که با نام وام Overcollaterized شناخته می‌شود، با هدف حفاظت از دارایی وام‌دهنده‌ها طراحی شده است. نکته مهم اینکه وثیقه‌هایی با نرخ نوسان بالا، مقدار وام دریافتی کمتری دارند. به همین دلیل، اغلب وام‌گیرنده‌ها، با وثیقه گذاشتن استیبل کوین‌ها راحت‌تر هستند. استیبل کوین GHO هم یکی از سرویس‌هایی است که آوی برای همین کاربردها توسعه داد.

بازپرداخت وام‌ها هیچ محدودیت زمانی ندارد، اما وام باید با محاسبه نرخ سود و به همان شکل رمزارز دریافتی پرداخت شود. پس اگر مثلا رمزارز USDT را از AAVE وام گرفتید، باید همان ارز را پرداخت کنید.

وام فلش یا Flash Loan در آوی (AAVE)

وام‌های فلش وام‌های سریعی هستند که طی یک بلوک بلاکچین، دریافت و پرداخت می‌شوند. مدیریت این نوع از وام‌ها با استفاده از ساختار آربیتراژ در بازار کریپتو انجام می‌شود. آربیتراژ از تفاوت قیمتی رمزارزها در صرافی‌های گوناگون، بهره می‌برد.

وام‌های فلش بیشتر برای توسعه‌دهنده‌ها کاربرد دارند. آن‌ها می‌توانند با دریافت وام فلش از آوه، قرارداد هوشمند خود را توسعه دهند و پس از انجام تبادل، در همان تراکنش دریافتی، وام را بازپرداخت کنند. وام‌گیرنده برای دریافت Flash Loan باید ۰/۰۹ درصد کارمزد پرداخت کند.

ارز دیجیتال AAVE چیست؟

هر پلتفرم دیفای یا به‌طور کلی هر پلتفرم مدرنی که از ساختار غیر متمرکز برای مدیریت فرایندها استفاده می‌کند، به یک توکن اصلی نیاز دارد. توکن‌های اصلی با نام توکن‌های حاکمیتی هم شناخته می‌شوند که در پلتفرم مورد عرضه، کاربردهای متنوعی دارند. توکن اصلی پلتفرم آوه، ارز دیجیتال AAVE است که با همین نام هم در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود. این توکن نقشی اساسی در مدیریت نرم‌افزار و ساختارهای آوه دارد.

یکی از کاربردهای اصلی توکن AAVE امکان رای‌دهی به تغییرات و تصمیم‌گیری‌های مهم پلتفرم است. برای ارائه پیشنهاد درباره تغییرات جدید در پلتفرم آوه هم باید مقداری ارز دیجیتال AAVE داشته باشید.

تیم توسعه آوه همچنین یک سرویس به نام Safety Module دارد که کاربران می‌توانند با استیک کردن ارز دیجیتال آوه در آن نقش داشته باشند. این ارزهای استیک شده به‌عنوان ضمانت و بیمه برای حفاظت از دارایی‌های پلتفرم در زمان‌های لیکوئید شدن وثیقه‌ها استفاده می‌شوند.

افرادی که ارز دیجیتال آوه را در ماژول امنیتی استیک می‌کنند، با همین توکن سود دریافت خواهند کرد. آن‌ها همچنین درصدی از کارمزدهای پروتکل را هم دریافت می‌کنند. 

خرید ارز دیجیتال AAVE به خاطر همین کاربردهایی که خواندید، یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاران به نظر می‌رسد. این ارز دیجیتال علاوه بر کاربردهایی که ذکر شد، به خاطر سیستم عرضه محدود هم شانس افزایش قیمت دارد. به‌هرحال خرید AAVE و ترید کردن آن باید با مطالعه کامل و آشنایی با ساختار بازار کریپتو انجام شود.

خرید آوی (AAVE) در ایران

برای خرید ارز دیجیتال آوی AAVE و پرداخت ریالی می‌توانید از صرافی دیجیتال رمزینکس استفاده کنید. در صرافی رمزینکس می‌توانید با ایجاد حساب کاربری و احراز هویت، ارز دیجیتال آوی را با پرداخت ریال به‌راحتی خریداری و سپس آن را با جفت ارزهای پرطرفدار مثل بیت کوین و تتر معامله کنید.

خرید آوی در رمزینکس بسیار آسان و سریع است. تنها باید یک حساب کاربری در صرافی رمزینکس داشته باشید. برای ثبت نام در رمزینکس می‌توانید از یک آدرس ایمیل استفاده کنید. سپس با پرداخت ریال با کارت‌های عضو شتاب، مقدار ریال مورد نظر خود برای خرید AAVE را به کیف پول ریال واریز کنید.

در مرحله بعد در صفحه خرید و فروش آوی AAVE می‌توانید ریال را به این ارز دیجیتال تبدیل کنید.

فروش AAVE‌ در ایران

برای فروش AAVE و دریافت ریال هم تنها با داشتن با حساب کاربری در رمزینکس می‌توانید اقدام کنید. تنها باید ارز دیجیتال خود را در بازار ریالی مبادله کنید. برای فروش آوی در رمزینکس می‌توانید قیمت فروش را قیمت بازار یا قیمت پیشنهادی خودتان قرار دهید. 

پس از فروش، مقدار ریالی فروش AAVE را دریافت می‌کنید. می‌توانید با ثبت درخواست تسویه، مقدار ریالی را در کارت بانکی خود دریافت کنید.

خوب است بدانید شرایط و نحوه خرید و فروش‌ سایر ارزهای دیجیتال در رمزینکس مانند خرید کوزاما، ارز پولکادات یا ارز اتریوم ETH نیز به همین سادگی است.

خرید و فروش AAVE سود دارد؟

خرید و فروش ارز دیجیتال آوه یا آوی بسته به وضعیت بازار و استراتژی معامله شما می‌تواند سودده باشد. تریدرها با مطالعه وضعیت بازار و روند رشد یا کاهش ارزش ارز دیجیتال، معامله‌های خود را ثبت می‌کنند.

قابلیت‌هایی که پلتفرم AAVE به کاربران می‌دهد، آن را از لحاظ فاندامنتال به یک ارز قابل اعتماد تبدیل می‌کند. منتهی شرایط بازار که می‌تواند صعودی یا سقوطی باشد هم روی نرخ ارزهای دیجیتال مانند AAVE تاثیر می‌گذارند. درنتیجه مطالعه و بررسی تکنیکال هم در خرید و فروش آوی مهم است.

در مجموع می‌توان گفت آوی به خاطر سرویس‌های خوبی که به کاربران ارائه می‌دهد و پشتیبانی از ارزها و شبکه‌های متعدد، یک پروژه آینده دار به نظر می‌رسد. خرید و فروش آوی AAVE با مطالعه و بررسی کامل وضعیت بازار و نمودارها می‌تواند برای تریدرها سود داشته باشد.

کارمزد خرید و فروش آوی

کارمزد معاملات خرید آوی در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول آوی

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال آوی به کیف پول، 0.3 آوی می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

آوه یا همان AAVE یک پلتفرم پرداخت و دریافت وام با ارز دیجیتال است که به‌صورت غیر متمرکز و روی شبکه اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ امکان سرمایه‌گذاری و دریافت وام را فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال AAVE توکن اصلی پلتفرم آوه است که کاربردهایی مثل رای‌دهی برای تغییرات در پلتفرم و همچنین استیک کردن و دریافت سود دارد.

می‌توانید ارز دیجیتال آوه AAVE را از صرافی‌های معتبر مثل رمزینکس خرید کنید. خرید آوه در رمزینکس فقط به ایجاد حساب کاربری و تایید هویت نیاز دارد که بسیار سریع انجام می‌شود.

پلتفرم آوه از قراردادهای هوشمند برای مدیریت دارایی‌ها استفاده می‌کند که برنامه‌های امن هستند و قبل از اجرا هم توسط تیم‌های امنیتی متعدد، بررسی و تایید شده‌اند.