کوزاما(ksm)

خرید و فروش کوزاما با کمترین کارمزد + قیمت لحظه ای کوزاما KSM

آخرین قیمت به ریال

16,734,831IRR

آخرین قیمت به تتر

28.23USDT

تغییر قیمت

-3.34 %
نمودار و تحلیل کوزاما

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

کوزاما

بازارهای معاملاتی کوزاما

 • کوزاما

  (ksm)

  16,734,831 irr

  3.34 %
  arrow_drop_down
 • کوزاما/تتر

  (ksm)

  28.68 usdt

  1.14 %
  arrow_drop_down

معرفی ارز کوزاما (kusama)

آزمایش کردن اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در شبکه‌های واقعی پیش از ورود به اکوسیستم رسمی برای توسعه‌دهنده‌ها جذابیت‌های زیادی دارد. بلاکچین کوزاما یک شبکه آزمایشی در اکوسیستم پولکادات محسوب می شود که تمامی زیرساخت‌ها و ابزارهای لازم برای توسعه و عرضه اپلیکیشن‌های بلاکچینی را به کاربران می‌دهد. شبکه کوزاما به شبکه قناری پولکادات هم شباهت دارد. اصطلاح قناری برای زیرساخت‌های آزمایشی در توسعه اپلیکیشن استفاده می‌شود و به استفاده از این پرنده برای تست کردن هوای داخل تونل‌ها و در معدن‌کاوی اشاره دارد. ارز کوزاما به‌عنوان یک ارز دیجیتال کاربردی و اصلی در شبکه استفاده می‌شود و قابلیت خرید و فروش را به کاربران می‌دهد. خرید ارز دیجیتال KSM برای توسعه‌دهنده‌ها در این پلتفرم حکم قدم اول را دارد. قیمت کوزاما از زمان عرضه نوسان‌های شدیدی را تجربه کرده است که عوامل مختلف از شرایط بازار تا توسعه پروژه روی آن تاثیر داشته‌اند.

لوگوی ارز دیجیتال Kusama و صرافی رمزینکس

کوزاما (Kusama) چیست؟

محیط‌های تست و آزمایش عملکرد اپلیکیشن‌ها در دنیای فناوری مرسوم هستند و در دنیای بلاکچین هم شاهد عرضه انواع این محیط‌ها هستیم. کوزاما با نام لاتین Kusama و ارز دیجیتال KSM یک محیط پیش تولید اپلیکیشن برای بلاکچین پولکادات (Polkadot) محسوب می‌شود. توسعه‌دهنده‌ها با استفاده از این شبکه می‌توانند انواع اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و بلاکچین‌ها را پیش از پیاده‌سازی روی پولکادات، آزمایش کنند. کوزاما را می‌توان یک محیط تست و عیب‌یابی (موسوم به Sandbox در دنیای برنامه‌نویسی) دانست. توسعه‌دهنده‌ها با این بلاکچین می‌توانند با پیاده‌سازی ساختارهای واقعی و ارزهای دیجیتال قابل معامله، پروژه خود را پیش از ورود به اکوسیستم پولکادات تست کنند. نکته مهم اینکه به‌روزرسانی‌های رسمی پولکادات هم ابتدا روی بلاکچین Kusama تست می‌شوند.

از آنجایی که کوزاما با هدف ارائه یک زیرساخت تستی ساخته شده است، توسعه‌دهنده‌ها در زمان طراحی و توسعه سرویس‌های خود، انعطاف بیشتری را در آن تجربه می‌کنند. به همین دلیل، چارچوب‌ها و قوانین در کوزاما هم نسبت به پولکادات ساده‌تر هستند. از طرف دیگر، تقریبا تمامی قابلیت‌های طراحی بلاکچینی در Kusama در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار دارد. به‌عنوان مثال، کوزاما هم مانند پولکادات ساختار چند بلاکچینی دارد. یک بلاکچین اصلی (Relay Chain) وظیفه نگهداری و پردازش اصلی تراکنش‌ها را دارد و بلاکچین‌‌های شخصی‌سازی شده دیگر موسوم به Parachain هم در شبکه فعال هستند. شبکه‌های زیرمجموعه می‌توانند با انواع کاربری توسعه یابند و از ساختار امن شبکه اصلی برای پردازش تراکنش‌ها استفاده کنند.

یکی از مزیت‌های مهمی که کوزاما در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد، امکان جذب اولیه کاربران است. آن‌ها با توسعه اپلیکیشن خود در این بلاکچین می‌توانند قبل از رونمایی اصلی از پروژه، کاربران اولیه را جذب و فعال کنند. به همین دلیل بسیاری از کاربران هم با خرید کوزاما و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های این شبکه، به امید رونمایی خوب در پولکادات، وارد اکوسیستم این بلاکچین می‌شوند.

توسعه‌دهنده‌های اصلی پولکادات یعنی گوین وود (هم‌بنیان‌گذار اتریوم) و پیتر سابان در سال ۲۰۱۶ کوزاما رو توسعه دادند. بیوگرافی و رزومه گیون وود او را به یکی از مشهورترین فعالان دنیای بلاکچین تبدیل کرده است. او زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را اختراع کرد که امروزه توسط میلیون‌ها توسعه‌دهنده برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز استفاده می‌شود. او همچنین اولین مدیر فنی بنیاد اتریوم بود و قبل از ورود به دنیای غیر متمرکز، در شرکت مایکروسافت کار می‌کرد.

گوین وود در سال ۲۰۱۵ شرکتی به نام Parity Technologies راه‌اندازی کرد که امروزه مسئولیت پشتیبانی از فریمورک توسعه نرم‌افزار Substrate را برعهده دارد. این فریمورک توسط توسعه‌دهنده‌های کوزاما برای ساختن پاراچین استفاده می‌شود. او همچنین مدیر بنیاد وب ۳ (Web3 Foundation) هم هست که به‌عنوان یک بنیاد غیر انتفاعی، مسئولیت فروش توکن‌های پولکادات برای جذب سرمایه را مدیریت می‌کند. این بنیاد موفق به جذب سرمایه ۲۰۰ میلیون دلاری برای پروژه شد.

نماد ارز کوزاما و لوگوی صرافی ارز دیجیتال رمزینکس

تفاوت کوزاما با پولکادات

بلاکچین پولکادات یکی از شبکه‌های معروف و فعال در دنیای بلاکچین و خصوصا توسعه قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محسوب می‌شود. اگرچه توسعه‌دهنده‌های پولکادات و کوزاما یک تیم هستند، اما تفاوت‌هایی اصلی بین این دو بلاکچین دیده می‌شود. کوزاما شبکه تست یا همان canary network برای پولکادات است. به بیان ساده، امکانات عرضه اولیه و آزمایش پروژه‌های غیر متمرکز در اختیار توسعه‌دهنده‌های کوزاما قرار می‌گیرد تا پیش از عرضه سرویس اصلی، بازدهی و استقبال از آن را بررسی کنند.

اولین تفاوت اصلی بین کوزاما و پولکادات در سرعت سیستم حاکمیت دیده می‌شود. در کوزاما حدود هفت روز طول می‌کشد تا یک پیشنهاد به رای گذاشته شود و پیاده‌سازی تغییرات هشت روز دیگر زمان نیاز خواهد داشت. درمقابل هر تغییر و پیشنهاد جدید در پولکادات بعد از یک ماه پیاده‌سازی می‌شود. تفاوت دیگر هم اینکه تبدیل شدن به نود عملیاتی در کوزاما راحت‌تر است و نیاز به استیک کردن مقدار کمتری ارز دیجیتال KSM دارد.

کوزاما چطور کار می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد کوزاما ساختاری متشکل از چند بلاکچین دارد. بلاکچین اصلی به نام Relay Chain شناخته می‌شود که تراکنش‌ها را نهایی می‌کند. برای رسیدن به سرعت بیشتر در شبکه، اضافه کردن تراکنش‌های جدید از تایید تراکنش‌ها جدا پردازش می‌شود. بخش دیگر کوزاما با شبکه‌های زیرمجموعه یا Parachain ساخته می‌شود که بلاکچین‌های شخصی‌سازی شده و با کاربردهای متنوع هستند. این بلاکچین‌ها از منابع پردازشی شبکه اصلی برای تایید تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند.

الگوریتم اجماعی که در کوزاما استفاده می‌شود، مانند پولکادات و بسیاری از بلاکچین‌های مدرن، از جنس اثبات سهام یا همان PoS است. نوع خاصی از این الگوریتم به نام nominated proof of stake یا NPoS در کوزاما استفاده می‌شود. در این ساختار هر کاربری با استیک کردن ارز دیجیتال KSM می‌تواند یک نقش در حفظ امنیت و عدم تمرکز زیرساخت کوزاما بازی کند. تایید کردن تراکنش‌ها (نقش Validator) یکی از این نقش‌ها است که داده‌ها را در بلوک‌های موجود در پاراچین‌ها تایید می‌کند. همچنین این نودها در ساختار اجماع و رای‌دهی برای تغییرات جدید در شبکه فعالیت می‌کنند. مسئولیت دیگر به‌صورت نمایندگی (Nominator) انجام می‌شود که تایید تراکنش‌ها در Relay Chain را انجام می‌دهند.

لوگوی صرافی ارز دیجیتال رمزینکس و رمز ارز کوزاما

ارز دیجیتال KSM چیست؟

پیاده‌سازی ساختار اثبات سهام، به یک ارز دیجیتال اصلی نیاز دارد که برای استیک و مشارکت کردن در ساختار حاکمیت غیر متمرکز استفاده شود. ارز دیجیتال KSM به‌عنوان ارز دیجیتال اصلی پلتفرم کوزاما کاربردهای متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که استیک کردن و دریافت پاداش یکی از آن‌ها است.

سیستم حاکمیت غیر متمرکز یکی از ساختارهایی است که در کوزاما و با هدف از بین بردن کامل تمرکز، حتی در تصمیم‌گیری‌های اساسی پلتفرم، پیاده می‌شود. در این سیستم (DAO) کاربران با خرید کوزاما و استیک کردن آن می‌توانند در گروه‌های مختلف در توسعه قابلیت‌ها و سرویس‌های کوزاما نقش داشته باشند.

یکی از گروه‌های مشارکت که با خرید کوزاما می‌توانید در آن‌ها عضو شوید، The Referendum Chamber نام دارد. تنها با خرید ارز دیجیتال KSM می‌توانید عضو این گروه شده و برای تایید یا رد پیشنهادهای مطرح‌شده رای بدهید. همچنین می‌توانید پیشنهادهایی برای تغییر و توسعه پلتفرم ارائه کنید. گروه دیگر The Council نام دارد که اعضای آن توسط هولدرهای KSM انتخاب می‌شوند. این گروه مسئولیت تایید نهایی پیشنهادهای مطرح‌شده توسط گروه قبلی و پیاده‌سازی آن‌ها را برعهده دارند. گروه نهایی هم با نام The Technical Committee متشکل از اعضای فنی توسعه کوزاما می‌شود که امکان ارائه پیشنهادهای ویژه برای توسعه و پیشرفت پروژه را دارند. این اعضا توسط اعضای Council انتخاب می‌شوند.

عوامل موثر بر قیمت کوزاما

همان‌طور که گفته شد، ارز دیجیتال KSM نقشی حیاتی در نگهداری و مدیریت بلاکچین کوزاما دارد. با خرید ارز دیجیتال KSM و هولد کردن آن، کاربران امکان مشارکت در پیشرفت و توسعه پلتفرم را پیدا می‌کنند. همچنین با استیک کردن کوزاما هم می‌توان به‌عنوان نود عملیاتی در شبکه فعالیت کرد. بسته به میزان ارز کوزاما که توسط کاربران استیک می‌شود، پاداش‌هایی از جنس ارز دیجیتال KSM پرداخت خواهد شد. این پاداش‌ها به مقدار ارز کوزاما استیک شده وابسته هستند.

ارز دیجیتال KSM سقف توزیع ندارد. این فاکتور شاید روی قیمت کوزاما نقش داشته باشد، اما فاکتورهای مهم دیگری هم دخیل هستند. تولید ارزهای جدید طبق یک برنامه مشخص قبلی پیش می‌رود. قیمت ارز دیجیتال KSM علاوه بر این مورد، به شرایط بازار و محبوبیت اکوسیستم کلی پولکادات هم وابسته خواهد بود. درنهایت سرمایه‌گذاری در کوزاما به خاطر آینده روشن آن یک انتخاب امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما قبل از هر چیز باید شرایط پروژه و بازار به خوبی مطالعه شود.

از کجا ارز کوزاما (KSM) بخریم؟

ارز دیجیتال کوزاما با نماد KSM در صرافی‌های متعدد بین‌المللی فروخته می‌شود. با پرداخت انواع ارز دیجیتال می‌توانید این توکن را بخرید. البته در کار با صرافی‌های بین‌المللی باید ریسک‌ها و محدودیت‌های تحریم و KYC را در نظر داشته باشید. 

برای خرید ارز KSM در ایران با پرداخت ریال از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی صدها ارز دیجیتال را می‌توان با کمترین کارمزد خرید و فروش کرد.  صرافی ارز دیجیتال رمزینکس امکان خرید ارز دیجیتال KSM با ریال را هم فراهم کرده است که در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. همچنین در لیست قیمت ارزهای دیجیتالی این صرافی می‌توانید نرخ رمز‌ارزهای مختلف را بررسی کنید.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس، مانند خرید آوالانچ، اتم، کوزاما و دیگر رمز‌ارزها باید ثبت‌نام و احراز هویت کنید. این فرایند در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید با کارت‌های عضو شبکه شتاب، ارز دیجیتال مورد نظر خود را با پرداخت ریال یا ارسال ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی رمزینکس، خرید و فروش کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس تنها به یک شماره موبایل یا ایمیل نیاز دارید. بعد از ثبت‌نام باید شماره موبایل یا ایمیل خود را تایید کنید و سپس وارد حساب کاربری شوید. از اینجا می‌توانید احراز هویت کنید.

برای احراز هویت در رمزینکس هم فقط باید مدارک هویتی خود را در پروفایل کاربری بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری، هویت شما در سریع‌ترین زمان تایید می‌شود. از اینجا به بعد می‌توانید به راحتی صدها ارز دیجیتال را در رمزینکس خرید و فروش کنید.

کارمزد خرید و فروش کوزاما

کارمزد معاملات خرید کوزاما در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول کوزاما

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال کوزاما به کیف پول، 100 کوزاما می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

کوزاما شبکه تست اکوسیستم پولکادات است که بررسی بازدهی پروژه‌ها و استقبال از آن‌ها را پیش از رونمایی در شبکه اصلی پولکادات ممکن می‌کند.

کوزاما به‌عنوان یک شبکه تستی امکانات و تسهیلات بیشتری برای ورود توسعه‌دهنده‌ها دارد و همچنین بررسی و تایید پیشنهادهای جدید هم در آن کمتر طول می‌کشد.

در کوزاما یه شبکه اصلی به نام Relay Chain مسئولیت پردازش تراکنش‌ها را دارد و پاراچین‌ها با کاربردهای متنوع به آن وصل می‌شوند.

ارز دیجیتال KSM ارز دیجیتال اصلی کوزاما است که امکان مشارکت در سیستم حاکمیت غیر متمرکز و استیک کردن را به کاربران می‌دهد.

برای خرید ارز دیجیتال KSM از صرافی رمزینکس استفاده کنید. صدها ارز دیجیتال را در این صرافی با کمترین کارمزد ترید کنید.