اتم
اتم(atom)

خرید و فروش ارز دیجیتال اتم (ATOM) - معرفی و قیمت لحظه ای کازماس اتم (Cosmos)

آخرین قیمت به ریال

3,610,164IRR

آخرین قیمت به تتر

6.22USDT

تغییر قیمت

0.02 %
نمودار و تحلیل اتم

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

اتم

اتم

بازارهای معاملاتی اتم

 • اتم

  اتم

  (atom)

  3,610,164 irr

  0.02 %
  arrow_drop_up
 • اتم/تتر

  اتم/تتر

  (atom)

  6.16 usdt

  0 %

معرفی ارز اتم (atom)

کازماس با نام لاتین Cosmos و ارز دیجیتال اتم با نماد ATOM یک پروژه با شعار «اینترنت بلاکچین‌ها» است که با هدف اتصال بلاکچین‌های مختلف به هم شکل گرفت. این شبکه با استفاده از ابزارهای متن باز، ارتباط سریع و آسان بین بلاکچین‌ها را فراهم می‌کند. تمرکز روی شخصی‌سازی ارتباط بین بلاکچین‌ها و همچنین آسان‌سازی رد و بدل کردن داده‌ها بین شبکه‌های مختلف، کازماس را از رقبا متمایز می‌کند. نکته مهم اینکه Cosmos یک شبکه مرکزی نیست و تلاش می‌کند اکوسیستمی از شبکه‌های مختلف بسازد. در این اکوسیستم، داده‌ها و توکن‌ها با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری با هم رد و بدل می‌شوند. خرید ارز اتم ATOM و استفاده از آن در شبکه کازماس برای ارتباط بین شبکه‌ها و بلاکچین‌های مختلف، اهمیت پیدا می‌کند.

کازماس (Cosmos) چیست؟ 

بلاکچین کازماس Cosmos یک شبکه است که با هدف آسان‌تر کردن ارتباط بین انواع دفاتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger) طراحی و ساخته شد. این شبکه، نیاز به یک سازمان یا گروه واسطه و متمرکز برای ارتباط بین بلاکچین‌ها را از بین می‌برد. وایت‌پیپر پروژه در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. بنیان‌گذارها از همان ابتدا شعار «اینترنت بلاکچین‌ها» را برای Cosmos انتخاب کردند. آن‌ها می‌خواستند پلتفرمی با قابلیت ارتباط آسان از بلاکچین‌های متن باز مختلف بسازند که تراکنش بین آن‌ها را آسان و سریع کند.

 قابلیت همکاری و ارتباط بین بلاکچین‌ها، از چالش‌هایی است که از همان روزهای اول ظهور شبکه‌های غیر متمرکز دیده می‌شد. به زبان ساده، قابلیت همکاری یا Interoperability به امکان ارتباط بین دو یا چند سیستم گفته می‌شود. فرض کنید در دنیای فناوری سنتی، امکان ارسال فایل بین گوشی‌های اندروید و iOS به‌صورت مستقیم فراهم شود. در دنیای بلاکچین هم چنین فرایندی آسان نیست و Cosmos با هدف حل کردن چالش متولد شد.

کازماس اولین پلتفرم کاملا رایگان است که امکان ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف ازجمله Binance Chain, Terra, Crypto.org و  Cosmos Hub را فراهم می‌کند. در حال حاضر بیش از ۲۴۹ اپلیکیشن و سرویس بین بلاکچینی روی کازماس توسعه یافته‌اند که بیش از ۶۹ میلیارد دلار ارز دیجیتال در مجموع آن‌ها مدیریت می‌شود.

تیم کازماس اعتقاد دارد قابلیت همکاری و حفظ استقلال، نسبت به تمرکز و انحصار برتری دارد. آن‌ها ترجیح می‌دهند داده‌ها و اپلیکیشن‌ها بین گروه‌های مختلف توزیع باشند. هدف نهایی کازماس هم مانند بیشتر پروژه‌های مشابه، ساختن یک وب غیر متمرکز است که ارزش تولیدی آن تحت مدیریت و مالکیت یک گروه خاص نباشد. در مسیر این ماموریت، ساختن شبکه‌های بین بلاکچینی و حمایت از توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در این شبکه‌ها، از ماموریت‌های مهم تیم Cosmos محسوب می‌شود.

ارز دیجیتال کازماس آتم با پس زمینه نمودار و لوگوی صرافی رمزینکس

تاریخچه و بنیان‌گذارهای کازماس (ATOM)

جا کوون (Jae Kwon) و اثان بوچمن (Ethan Buchman) بنیانی‌گذارهای کازماس هستند. آن‌ها که سابقه توسعه فناوری‌های بلاکچینی را در کارنامه داشتند، با توسعه سیستم جدید به‌دنبال ایجاد راهی برای کمک به مهندسان نرم‌افزار در دنیای بلاکچین بودند. آن‌ها می‌خواستند ابزارهایی برای توسعه بهتر اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و ارتباط بین شبکه‌های بلاکچینی توسعه دهند. کوون و بوچمن قبلا هم مکانیزمی شبیه به PoW توسعه داده بودند که برخی از محدودیت‌های آن سیستم اجماع را از بین می‌برد.

زیرساخت اصلی کازماس یعنی سیستم اجماع Tendermint در سال ۲۰۱۴ توسعه یافت. این سیستم اجماع، توسعه اپلیکیشن‌ها با استفاده از الگوریتم جدید را ممکن می‌کرد. همین سیستم بعدا به‌عنوان زیرساخت توسعه کازماس و کیت توسعه نرم‌افزار آن استفاده شد.

شبکه کازماس چطور کار می‌کند؟

شبکه کازماس مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های متصل به هم دارد که در بلاکچین‌ها و شبکه‌های مختلف توسعه یافته‌اند. این شبکه برای ارتباط بین اپلیکیشن‌ها و بلاکچین‌ها از الگوریتم اجماع Tendermint و پروتکل ارتباط بین بلاکچینی یا همان Inter-Blockchain Communication استفاده می‌کند. این فناوری‌ها در Cosmos، ارتباط بین بلاکچین‌ها را به‌صورت امن و سریع ممکن می‌کنند.

برخی از پلتفرم‌ها برای ارتباط با یکدیگر از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. در این فرایند، توکن‌ها در بلاکچین مبدا قفل شده و دارایی‌هایی با همان مقدار، در بلاکچین مقصد مینت می‌شوند. به‌عنوان مثال، بیت‌کوین در شبکه خودش قفل شده و یک نسخه با نماد wBTC در بلاکچین مقصد مینت یا همان ساخته می‌شود. شبکه کازماس در فرایندی متفاوت با فرایند مینت کردن استفاده می‌کند.

شبکه Cosmos ابزارهای متن‌باز لازم را در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد. آن‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌های بلاکچینی غیر متمرکز و مستقل بسازند که به یک بلاکچین متکی و وابسته نباشند. این ساختارها با نام Zones در کازماس شناخته می‌شوند. زون‌ها همان قراردادهای هوشمند کازماس هستند.

تیم کازماس برای راحت‌تر کردن کار برنامه‌نویس‌ها، کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) مخصوص به خود را آماده کرده است که ساخت زون‌ها را سریع‌تر، ساده‌تر و ارزان‌تر از بلاکچین‌های دیگر مثل اتریوم، ممکن می‌کند. پیچیدگی توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و بین بلاکچینی، با راهکارهای مختلف در کازماس حل می‌شود. مرسوم‌ترین قابلیت‌ها و سرویس‌های بلاکچینی مثل استیک کردن، حاکمیت غیر متمرکز و توسعه توکن‌ها با استفاده از Cosmos SDK ممکن می‌شود. همچنین توسعه نرم‌افزارها هم با زبان‌های مرسوم مثل GO ممکن است. توسعه‌دهنده‌ها با استفاده از کیت کازماس آزادی عمل کاملی در توسعه افزونه‌ها و قابلیت‌های جدید برای اپلیکیشن‌های خود دارند.

کازماس هاب (Cosmos Hub)

در شبکه کازماس هر زون برای ارتباط با زون دیگر از هاب استفاده می‌کند. هاب اصلی به نام Cosmos Hub شناخته می‌شود، اما هاب‌های دیگری هم در دسترس توسعه‌دهنده‌ها هستند. زون‌ها و هاب‌ها در کازماس الزاما نیازی به ارتباط و هماهنگی با هم ندارند، اما همه آن‌ها باید به کازماس هاب متصل باشند. کازماس هاب اولین بلاکچینی است که روی شبکه کازماس توسعه یافت و رکوردی از وضعیت همه زون‌ها را ذخیره می‌کند.

زون‌ها در کازماس می‌توانند تمامی فرایندها را با استقلال کامل مدیریت کنند. از ایجاد و تایید حساب‌های کاربری و تراکنش‌ها تا ساخت و توزیع توکن‌های جدید و ایجاد تغییرات در بلاکچین، به‌صورت کاملا غیر متمرکز و مستقل انجام می‌شود.

کیت توسعه نرم‌افزار کازماس از موتور اجماع Tendermint Byzantine fault tolerance استفاده می‌کند. این موتور BFT به توسعه‌دهنده‌ها امکان می‌دهد که بلاکچین‌های جدید را بدون نیاز به کدنویسی از صفر، راه‌اندازی کنند. الگوریتم BFT تراکنش‌ها را تایید کرده و بلوک‌های جدید را به بلاکچین اضافه می‌کند. برای ارتباط بین اپلیکیشن‌ها هم از رابطی به نام Application Blockchain استفاده می‌کند. پروتکل BFT بر اساس مکانیزم حاکمیتی PoS کار می‌کند و برای این کار، ارز دیجیتال ATOM نقشی حیاتی دارد.

کازماس یک پروتکل ارتباط بین بلاکچینی (Inter-Blockchain Communication Protocol) هم دارد که زیرساخت لازم را برای ارتباط بین بلاکچین‌ها و تبادل داده‌ها فراهم می‌کند.

نماد ارز دیجیتال اتم ATOM کازماس و صرافی رمزینکس

ارز دیجیتال اتم ATOM چیست؟

ارز دیجیتال اتم با نماد ATOM به‌عنوان توکن اصلی شبکه کازماس شناخته می‌شود که کاربردهای متنوعی از حاکمیت و امکان ارتباط بین بلاکچینی تا استیک و دریافت پاداش دارد. در ادامه با برخی از کاربردهای اتم در شبکه کازماس آشنا می‌شوید.

توکن اتم در ساختار اجماع و حاکمیت کازماس نقشی حیاتی دارد. همان‌طور که گفته شد، کازماس از مکانیزم PoS برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. در این مکانیزم برای تایید تراکنش‌ها نیاز به نودهای پردازشی است. نودها با استیک کردن ارز دیجیتال ATOM می‌توانند نقش تاییدکننده تراکنش‌ها را داشته باشند. همچنین کاربران هم برای پرداخت هزینه‌هایی تراکنش در کازماس از ATOM استفاده می‌کنند. پاداش نودها هم به‌صورت همین توکن اتم پرداخت می‌شود.

نودها برای دریافت پاداش باید مقداری توکن اتم را در شبکه قفل کنند. این قفل کردن یا استیک کردن برای آن‌ها پاداش به‌همراه دارد. مقدار پاداش دریافتی هر نود، به عملکرد و همچنین مقدار ارز ATOM استیک شده وابسته است.

نودهای تاییدکننده تراکنش‌ها یا همان Validator، در هر تراکنش به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. البته اولویت انتخاب با نودهایی است که مقدار اتم بیشتری استیک کرده باشند. در کازماس هم ساختار اهدای نمایندگی یا Delegation پیاده شده است. در این ساختار، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را به نمایندگی یک نود تاییدکننده تراکنش استیک کنند. آن‌ها سپس درصدی از پاداش این نود Validator را دریافت می‌کنند.

عملکرد نودها در شبکه اتم به‌صورت پیوسته کنترل می‌شود. اگر نودی عملکرد غیر قانونی یا اشتباه داشته باشد، احتمال از بین رفتن بخشی از توکن‌های استیک شده یا تمام آن‌ها وجود دارد. درنتیجه امنیت در شبکه با کنترل کامل روی فعالیت‌های نودها ممکن می‌شود.

کاربران کازماس برای هزینه پردازش تراکنش‌ها کارمزد پایینی را به‌صورت توکن ATOM پرداخت می‌کنند. این کارمزد حدود ۰/۰۱ دلار می‌‌شود. همین کارمزد پایین هم اغلب به این دلیل در اکوسیستم‌هایی مثل کازماس پیاده می‌شود تا جلوی هزاران و میلیون‌ها تراکنش اسپم در شبکه گرفته شود.

ارز دیجیتال اتم ATOM در ساختار حاکمیت غیر متمرکز کازماس هم نقش دارد. هولدرهای ATOM می‌توانند با تکیه بر مقدار ارز دیجیتال در اختیار، درباره تغییرها و پیشرفت‌های پروژه اتم رای‌دهی کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند در پیشنهادهای آتی و مسیر توسعه پلتفرم هم نقش داشته باشند. حق رای و امتیاز آن هم بسته به مقدار توکن هولدر مشخص می‌شود.

ارز دیجیتال اتم ATOM و لوگوی صرافی دیجیتال رمزینکس

چطور ارز دیجیتال اتم ATOM بخریم؟

ارز دیجیتال اتم به‌خاطر محبوبیت بالا در بسیاری از صرافی‌های معتبر عرضه می‌شود. برای خرید ATOM می‌توانید از صرافی‌های بین‌المللی مثل بایننس، کوین‌بیس، کوکوین، کراکن و بسیاری از صرافی‌های دیگر استفاده کنید. این صرافی‌ها، امکان ترید ATOM را با ارزهای معروف مثل BTC, USDT, EUR, ETH و ارزهای مشابه را به شما می‌دهند.

برای خرید ارز ATOM در ایران و با پرداخت ریال، می‌توانید از رمزینکس استفاده کنید. صرافی معتبر رمزینکس به شما امکان می‌دهد که با پرداخت ریال، ارز اینجین کوین بخرید. همچنین می‌توانید ارز ATOM خود را بفروشید و ریال دریافت کنید. برای مشاهده نرخ این ارز و سایر رمز‌ارزها مانند قیمت ایاس می‌توانید از لیست قیمتی ارزهای دیجیتال در صرافی معتبر رمزینکس استفاده کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس به آسانی انجام می‌شود. در این صرافی ارز های دیجیتال با حجم بازار مناسب عرضه می‌شوند. خرید و فروش در رمزینکس با ریال یا ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین و تتر امکان‌پذیر است.

برای خرید ATOM در رمزینکس نیاز به ثبت‌نام و احراز هویت دارید. ثبت‌نام در رمزینکس به راحتی و با استفاده از یک شماره موبایل یا ایمیل امکان‌پذیر است. فرایند ثبت‌نام بسیار سریع و آسان انجام می‌شود.

احراز هویت در رمزینکس هم به سرعت انجام می‌شود. تنها باید مدارک مورد نظر را در سایت یا اپلیکیشن بارگذاری کنید تا در سریع‌ترین زمان، هویت شما احراز شود. سپس می‌توانید ATOM یا هر ارز دیجیتال دیگر مانند پولکادات را به‌راحتی بخرید و بفروشید.

کارمزد خرید و فروش اتم

کارمزد معاملات خرید اتم در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول اتم

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال اتم به کیف پول، 1 اتم می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

کازماس با نام لاتین Cosmos و ارز دیجیتال اتم با نماد ATOM یک زیرساخت برای توسعه اپلیکیشن‌هایی با قابلیت ارتباط بین بلاکچینی است.

ارز دیجیتال اتم با نماد ATOM توکن اصلی شبکه کازماس است که ارتباط بین بلاکچین‌ها و استیک کردن با هدف حفظ ساختار اجماع در این شبکه را ممکن می‌کند.

برای خرید ارز دیجیتال اتم از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی می‌توانید صدها ارز دیجیتال را با کارمزد پایین و ثبت‌نام و احراز هویت سریع بخرید و بفروشید.