پایث نتورک(pyth)

خرید و فروش ارز پایث نتورک (Pyth Network) - معرفی و قیمت ارز دیجیتال PYTH

آخرین قیمت به ریال

260,881IRR

آخرین قیمت به تتر

0.46USDT

تغییر قیمت

-2.99 %

پرداخت میکنم

ریال

دریافت میکنم

پایث نتورک

بازارهای معاملاتی پایث نتورک

 • پایث نتورک

  (pyth)

  260,881 irr

  2.99 %
  arrow_drop_down

معرفی ارز پایث نتورک (pyth network)

در دنیای سرویس‌های مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) دسترسی به داده‌های قیمتی معتبر اهمیت زیادی دارد. پایث نتورک این دسترسی را با ارائه مجموعه منابع داده‌ای معتبر در اختیار اپلیکیشن‌های مالی غیر متمرکز قرار می‌دهد. سرویس‌های پایث با جمع‌آوری داده از منابع معتبر مثل صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز، داده‌های قیمتی را برای انواع دارایی و کالاها به‌صورت آنی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. ارز دیجیتال PYTH به‌عنوان توکن اصلی این پلتفرم شناخته می‌شود و برای مشارکت در سیستم حاکمیت غیر متمرکز Pyth Network به بازار عرضه شده است. خرید ارز پایث نتورک برای مشارکت بیشتر در اکوسیستم و همچنین سرمایه‌گذاری در یکی از بزرگ‌ترین منابع اوراکل (Oracle) در بازار بلاکچین، جذاب به نظر می‌رسد.

پایث نتورک (Pyth Network) چیست؟

اغلب سرویس‌های دیفای که در بازار کریپتو فعالیت می‌کنند، برای دسترسی امن، قابل اعتماد و غیر متمرکز به داده‌های مالی نیاز به اوراکل دارند تا داده‌ها را از منابع داخل و خارج از بلاکچین برای آن‌ها دریافت کند. پایث نتورک (Pyth Network) با ارز دیجیتال PYTH بزرگ‌ترین شبکه اوراکل را برای انتشار داده‌های مالی بازار در بلاکچین‌ها ارائه می‌کند که با معتبرترین صرافی‌ها و مارکت میکرها (Market Maker) در ارتباط است. پایث نتورک داده‌های قیمتی را به‌صورت آنی برای ارزهای دیجیتال، دارایی‌ها، ارزهای فیات، ETF و کالاها در اختیار کاربران و اپلیکیشن‌ها قرار می‌دهد.

سرویس‌های ارائه داده‌های قیمتی به بلاکچین‌ها یا همان اوراکل، از سال‌ها پیش در صنعت بلاکچین فعالیت می‌کنند. دلیل توسعه یک اوراکل جدید به نام پایث نتورک این بود که نیاز به یک اوراکل با سرعت بالای دسترسی و ارائه داده‌ها و همچنین ارائه داده‌های باکیفیت به سازمان‌ها حس می‌شد. این نیاز در سال ۲۰۲۰ به یک پروژه دیفای در رویداد DeFi Summer تبدیل شد و توسعه پیدا کرد. نکته مهم اینکه پایث نتورک داده‌ها را از منابع دست اول دریافت می‌کند. همین مزیت، شبکه پایث را به یکی از معتبرترین اوراکل‌های بازار تبدیل کرده است.

توسعه‌دهنده‌های دیفای تا قبل از معرفی پایث نتورک برای دسترسی به داده‌های قیمتی چند چالش داشتند. چالش اول اینکه سرعت اوراکل‌ها پایین بود و در بسیاری از کاربردهای مالی عملا بدون استفاده بودند. نکته دیگر اینکه دسترسی به داده‌های قیمتی در اوراکل‌های قبلی پایین بود. به‌عنوان مثال یک توسعه‌دهنده برای دسترسی به داده‌های مورد نیاز خود امکان دسترسی به یک اوراکل با پوشش جامع را نداشت. همچنین منابع قیمتی در اوراکل‌های قبلی مبهم بودند و بسیاری از آن‌ها از داده‌های دست دوم و سوم استفاده می‌کردند.

پایث نتورک از زمان رونمایی از سال ۲۰۲۱ تاکنون موفق به جذب تعداد زیادی پروژه شده است. توسعه‌دهنده‌ها در سرویس‌های متنوع از پایث نتورک برای دسترسی به داده‌های قیمتی وسیعی استفاده می‌کنند. دراین‌میان قیمت ارز پایث نتورک هم به خاطر استقبال از پروژه و ظرفیت‌های رشد آن، افزایش‌های شدیدی را تجربه کرد. در مجموع خرید ارز دیجیتال PYTH به‌عنوان توکن حاکمیتی پایث نتورک برای سرمایه‌گذارانی که به آینده اوراکل‌ها اعتماد دارند، جذاب خواهد بود.

پایث نتورک چطور کار می‌کند؟

حل کردن چالش‌های چندگانه توسعه‌دهنده‌ها برای دسترسی به داده‌های قیمتی سریع و قابل اعتماد،‌ نیازمند توسعه سرویس‌های حرفه‌ای است. نکته مهم اینکه دسترسی به داده‌های دست اول دشواری‌های زیادی مثل پرداخت حق اشتراک دارد. سرویس‌های قبلی به همین خاطر در بسیاری از موارد داده‌های مالی را از منابع رایگان دست چندم استخراج می‌کردند که اعتبار بالایی نداشت. پایث نتورک برای حل کردن این چالش، همکاری با ارائه‌دهنده‌های اصلی داده را در نقطه اصلی تمرکز سرویس خود قرار داد.

همکاری مستقیم با مالکان اصلی داده‌های مالی، پایث نتورک را به منبعی سریع و معتبر از داده‌ها تبدیل کرد. این پروتکل انگیزه‌های لازم و زیرساخت مناسب را برای ارائه اطلاعات در اختیار مالکان داده قرار می‌دهد. به طور کلی می‌توان پایث نتورک را یک بازارچه یا همان مارکت‌پلیس (Marketplace) داده‌های بازار تصور کرد. در یک سمت آن ارائه‌دهنده‌های داده دست اول به‌عنوان تامین‌کننده دیده می‌شوند. در سمت دیگر هم کاربران و اپلیکیشن‌ها نقش مشتری را ایفا می‌کنند. درواقع همان‌طور که سرویس‌های مثل Airbnb خریدار و فروشنده را به هم وصل می‌کردند، پایث نتورک هم با توسعه یک مارکت‌پلیس، خرید و فروش داده را آسان می‌کند. این آسان کردن هم با انگیزه دادن به مالکان داده ایجاد می‌شود.

یکی از نکات مهم توسعه‌ای و پیشرفت پایث نتورک، دسترسی به داده‌های قیمتی در حوزه‌های جدید است. تیم توسعه Pyth Network اعتقاد دارد انگیزه دادن به ارائه‌دهنده‌های داده، در بلندمدت سرویس‌های دیفای را به مراکزی برای معامله کالاها و دارایی‌های جدید مثل انرژی، نرخ‌های خزانه‌داری کلان و دارایی‌های دنیای واقعی تبدیل می‌کند. در آینده‌ای نه‌چندان دور، سرویس‌های مالی غیر متمرکز به میلیون‌ها یا میلیاردها کاربر خدمات می‌دهند. این خدمات، معامله‌های مالی را با امنیت و عدم تمرکز هرچه بیشتر ممکن می‌کنند.

سیستم کاری پایث نتورک و اوراکل‌های سنتی را می‌توان به اسپاتیفای و نپستر تشبیه کرد. نپستر یک سرویس اشتراک موسیقی بود که برخی کاربران با خرید CD آلبوم‌ها و اشتراک‌گذاری آن‌ها با دیگران، در آن فعالیت می‌کردند. این سرویس‌ چالش‌های حقوقی و کاربری زیادی داشت و درآمد مستقیم برای ارائه‌دهنده‌ها را هم مختل می‌کرد. اسپاتیفای در مدل جدید خود، درآمد از کاربران را مستقیما به‌صورت هزینه خرید اشتراک به تولیدکننده‌ها می‌دهد. پایث نتورک هم مستقیما با ارائه‌دهنده‌های داده کار کرده و درآمد اشتراک داده‌ها را به آن‌ها پرداخت می‌کند.

شبکه پایث یا همان Pyth Network برای ارائه داده‌های معتبر و دست اول باید ساختاری غیر متمرکز و سریع داشته باشد. این ساختار شامل چند بخش مهم می‌شود:

 • ارائه‌دهنده‌های داده (Data Providers): ارائه‌دهنده‌های داده اطلاعات قیمتی خود را وارد برنامه اوراکل پایث می‌کنند. پایث برای هر داده بازار با چند ارائه‌دهنده همکاری می‌کند تا دقت و در دسترس بودن داده‌ها را افزایش دهد.
 • پروتکل پایث (Pyth Protocol): پایث نتورک بعد از جمع‌آوری داده از چند منبع،‌ آن‌ها را تجمیع می‌کند. داده‌های تجمیع‌شده در اختیار کاربران (اغلب آن‌ها قراردادهای هوشمند هستند) قرار می‌گرد.
 • کاربران داده (Data Users): کاربران داده می‌توانند اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، قراردادهای هوشمند یا کاربران عادی باشند که داده‌های قیمتی را از پایث نتورک دریافت می‌کنند.

نکته مهم اینکه پایث نتورک خودش ارائه‌دهنده‌ داده نیست. این پروتکل فقط به‌عنوان واسط بین ارائه‌دهنده یا همان فروشنده یا کاربر یا همان خریدار داده فعالیت می‌کند. پروتکل پایث به‌صورت کاملا غیر متمرکز، داده‌ها را در اختیار اپلیکیشن‌ها در چندین بلاکچین قرار می‌دهد.

ارز دیجیتال PYTH چیست؟

برای رسیدن به حداکثر عدم تمرکز در یک سیستم بلاکچینی، سیستم حاکمیت غیر متمرکز یا DAO باید پیاده شود. در این سیستم‌ها یک ارز دیجیتال یا توکن حاکمیتی نقش حیاتی دارد. ارز دیجیتال PYTH توکن حاکمیتی پایث نتورک است که برای مشارکت در پیشرفت و توسعه پلتفرم و همچنین تصمیم‌گیری‌های مهم آن استفاده می‌شود. دارنده‌های توکن PYTH حق شرکت در رای‌گیری‌هایی را دارند که درباره تغییر و پیشرفت در بخش‌ها و نکات مهم پروتکل برگزار می‌شود.

از حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری که با هولد کردن PYTH می‌توانید در آن‌ها مشارکت کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین کارمزد استفاده از خدمات شبکه
 • تعیین مکانیزم توزیع پاداش بین ارائه‌دهنده‌های داده
 • تایید به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و بهبودهای توسعه‌ای در سرویس‌های بلاکچینی
 • تعیین اضافه یا کم کردن فیدهای قیمتی به پروتکل پایث نتورک. همچنین تعیین منابع اصلی برای دریافت داده‌ها.
 • تعیین روش اعتبارسنجی و اضافه کردن فیدهای قیمتی جدید به پروتکل

ارز دیجیتال پایث نتورک با نماد PYTH با حداکثر توزیع ۱۰ میلیارد توکن برنامه‌نویسی شده است. توزیع این توکن‌ها بین ارائه‌دهنده‌های داده، کامیونیتی و خزانه پایث نتورک انجام می‌شود. دارایی‌های خزانه هم برای توسعه اکوسیستم، توسعه و بهبود پلتفرم و فروش‌های خصوص کنار گذاشته شده است.

نکته مهم اینکه سهم زیادی از توکن‌های توزیعی PYTH یعنی ۵۲ درصد آن برای رشد اکوسیستم برنامه‌ریزی شده است. این حجم نشان می‌دهد که پایث نتورک برای جذب توسعه‌دهنده‌ها و کاربران جدید، برنامه‌های جدی دارد. بخش مهم دیگر یعنی ۲۲ درصد از توکن‌ها برای ارائه‌دهنده‌های داده لحاظ می‌شود. درنتیجه آن‌ها انگیزه لازم برای مشارکت در مارکت‌پلیس را پیدا می‌کنند.

باتوجه به کاربرد و نحوه توزیع ارز پایث نتورک، خرید ارز دیجیتال PYTH را می‌توان یک سرمایه‌گذاری نسبتا مثبت ارزیابی کرد. قیمت ارز پایث نتورک در دوره‌های زمانی مختلف به خاطر کم و زیاد شدن همین کارایی‌ها و همچنین استقبال کاربران از پلتفرم، دچار نوسان‌هایی شده است. در مجموع سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال PYTH مانند هر ارز دیجیتال دیگر باید با مطالعه دقیق پلتفرم، شرایط بازار و ریسک‌های آن انجام شود.

از کجا ارز پایث نتورک (PYTH) بخریم؟

ارز دیجیتال پایث نتورک با نماد PYTH در صرافی‌های متعدد بین‌المللی فروخته می‌شود. با پرداخت انواع ارز دیجیتال می‌توانید ازن توکن را بخرید. البته در کار با صرافی‌های بین‌المللی باید ریسک‌ها و محدودیت‌های تحریم و KYC را در نظر داشته باشید. 

برای خرید ارز PYTH در ایران با پرداخت ریال از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی صدها ارز دیجیتال را می‌توان با کمترین کارمزد خرید و فروش کرد. رمزینکس امکان خرید ارز دیجیتال PYTH با ریال را هم فراهم کرده است که در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس باید ثبت‌نام و احراز هویت کنید. این فرایند در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید با کارت‌های عضو شبکه شتاب، ارز دیجیتال مورد نظر خود را با پرداخت ریال یا ارسال ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی رمزینکس، خرید و فروش کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس تنها به یک شماره موبایل یا ایمیل نیاز دارید. بعد از ثبت‌نام باید شماره موبایل یا ایمیل خود را تایید کنید و سپس وارد حساب کاربری شوید. از اینجا می‌توانید احراز هویت کنید.

برای احراز هویت در رمزینکس هم فقط باید مدارک هویتی خود را در پروفایل کاربری بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری، هویت شما در سریع‌ترین زمان تایید می‌شود. از اینجا به بعد می‌توانید به راحتی صدها ارز دیجیتال را در رمزینکس خرید و فروش کنید.

کارمزد خرید و فروش پایث نتورک

کارمزد معاملات خرید پایث نتورک در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول پایث نتورک

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال پایث نتورک به کیف پول، 40 پایث نتورک می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

پایث نتورک یک اوراکل داده‌های مالی غیر متمرکز است که با همکاری ارائه‌دهنده‌های دست اول داده، داده‌های قیمتی سریع و معتبر را به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز ارائه می‌کند.

اوراکل در دنیای بلاکچین به سرویس‌هایی گفته می‌شود که داده‌های قیمتی را از منابع داخل یا خارج از بلاکچین به سرویس‌های بلاکچینی انتقال می‌دهند.

پایث نتورک یک بازارچه یا مارکت‌پلیس داده‌های مالی است که ارائه‌دهنده‌های داده را به کاربران نهایی وصل می‌کند.

ارز دیجیتال PYTH توکن حاکمیتی پلتفرم پایث نتورک است که برای مشارکت در سیستم DAO پلتفرم و تصمیم‌گیری درباره رشد اکوسیستم استفاده می‌شود.

برای خرید ارز دیجیتال PYTH از صرافی رمزینکس استفاده کنید. صدها ارز دیجیتال در این صرافی با کمترین کارمزد خرید و فروش می‌شود.

تغییرات قیمت پایث نتورک

بیشترین قیمت

235,292irr

کمترین قیمت

294,938irr

آنالیز

شاخص برایند تحلیل تکنیکال پایث نتورک

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال پایث نتورک در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال پایث نتورک همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است. در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط پایث نتورک برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.