لینک
لینک(link)

خرید و فروش لینک با کمترین کارمزد + قیمت لحظه ای لینک LINK

آخرین قیمت به ریال

7,524,541IRR

آخرین قیمت به تتر

12.98USDT

تغییر قیمت

0.46 %
نمودار و تحلیل لینک

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

لینک

لینک

بازارهای معاملاتی لینک

 • لینک

  لینک

  (link)

  7,524,541 irr

  0.46 %
  arrow_drop_up
 • لینک/تتر

  لینک/تتر

  (link)

  13.083 usdt

  1.6 %
  arrow_drop_up

معرفی ارز لینک (link)

در دنیای بلاکچین دسترسی به داده‌ها در سرویس‌های غیر متمرکز دیگر یا از شبکه‌هایی خارج از بلاکچین اهمیت زیادی دارد. چین‌لینک یکی از سرویس‌هایی است که دسترسی به داده‌ها را برای توسعه‌دهنده‌ها و کاربران آسان‌تر می‌کند. این بلاکچین با استفاده از ابزارهایی موسوم به اوراکل (Oracle)، داده‌ها را از منابع مختلف در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد. ارز دیجیتال LINK به‌عنوان ارز دیجیتال اصلی شبکه چین‌لینک کاربردهای متنوعی دارد و دسترسی به داده‌ها را برای کاربران تسهیل می‌کند. خرید لینک برای سرمایه‌گذارانی که به زیرساخت‌های غیر متمرکز برای دسترسی به داده‌ها در بلاکچین اعتقاد دارند، یک سرمایه‌گذاری نسبتا امن به نظر می‌رسد. قیمت ارز دیجیتال LINK هم از زمان عرضه به خاطر نوآوری خاص پروژه و البته رقابت‌های موجود در بازار، نوسان‌های شدیدی را تجربه کرده است. در مجموع بلاکچین چین‌لینک را می‌توان یکی از پیشگامان بازار در ارائه منابع داده‌‌ای قابل اعتماد در دنیای بلاکچین دانست.

چین‌لینک (Chainlink) چیست؟ 

قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، برای ارائه دقیق‌ترین و سریع‌ترین داده‌ها به کاربران و استفاده از آن‌ها در سرویس‌های خود، نیاز به منابع قابل اعتماد دارند. چین‌لینک با نام لاتین Chainlink و ارز دیجیتال LINK یک سرویس غیر متمرکز برای ارائه فیدها یا همان منابع داده‌ای به قراردادهای هوشمند است که با تکیه بر شبکه‌ای از کامپیوترهای توزیع‌شده در سرتاسر جهان کار می‌کند.

قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که به‌صورت برنامه‌نویسی توسعه یافته‌اند. در این قراردادها، اگر شرایط یا داده‌ها در یک سرویس یا محصول تغییری بکند یا شرایط خاصی ایجاد شود، قرارداد به‌صورت خودکار اجرایی خواهد شد. توسعه قراردادهای هوشمند منجر به تولید محصولات نوآورانه‌ای همچون سرویس‌های مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) شده است. در این میان اغلب قراردادها به به نوعی داده‌های خارجی نیاز دارند تا فرایند دقیقی داشته باشند. ارز لینک با هدف پاسخ به همین نیاز طراحی شده است.

به عنوان مثال، قراردادهایی که با هدف معامله یا اقدامی بر اساس قیمت سهام‌های سنتی یا قراردادهای بیمه‌ای برنامه‌نویسی می‌شوند، برای اجرای بهینه نیاز به API یا داده‌هایی از شبکه اینترنت اشیاء دارند. بلاکچین چین‌لینک انگیزه‌های لازم را برای ارائه‌دهنده‌های داده ایجاد می‌کند تا به‌عنوان پلی بین قراردادهای هوشمند بلاکچینی و داده‌های خارجی عمل کنند. این پل‌ها همان اوراکل هستند.

هر اوراکل که در شبکه Chainlink فعالیت می‌کند، با ارائه داده‌های دقیق، سریع و قابل اعتماد، یک امتیاز اعتبار دریافت خواهد کرد. اوراکل‌ها همچنین باید از قوانین نرم‌افزاری مصوب در شبکه پیروی کنند. درنهایت هر نود که جریان داده‌ای را برای شبکه ایجاد کند، ارز دیجیتال LINK پاداش می‌گیرد.

لوگوی ارز دیجیتال لینک با پس زمینه نمودار و صرافی ارز دیجیتال

آشنایی با تاریخچه چین‌لینک

شرکت خصوصی SmartContract در سال ۲۰۱۷ پروژه چین‌لینک را به‌صورت یک شبکه غیر متمرکز از اوراکل‌ها معرفی کرد. اولین نسخه از پروژه هم در ماه ژوئن به‌صورت رسمی معرفی شد. هم‌‌بنیان‌گذارهای پروژه یعنی Steve Ellis و Sergey Nazarov بعدا در سپتامبر سال ۲۰۱۷ به کمک مشاور شرکت، Ari Juels، وایت‌پیپر چین‌لینک را منتشر کردند.

 اولین جذب سرمایه چین‌لینک به‌صورت یک عرضه عمومی توکن یا همان ICO بود که ۳۲ میلیون دلار سرمایه را به پروژه تزریق کرد. در این برنامه، ۳۵ درصد از کل یک میلیارد سقف توزیع ارز دیجیتال LINK به کاربران فروخته شد. ۳۰ درصد از مجموع توزیع هم به شرکت SmartContract رسید تا بیش از پیش روی توسعه چین‌لینک سرمایه‌گذاری کند. ۳۵ درصد باقی‌مانده هم برای انگیزه‌های مالی نودهای اوراکلی کنار گذاشته شد.

قیمت لینک از زمان عرضه نوسان‌های متعددی را تجربه کرده است. در طول سال‌های فعالیت، شرایط مختلف بازار همچون رکود کلی یا ظهور رقبای جدی در بازار اوراکل‌های داده‌ای، تقاضا برای خرید ارز لینک را کم و زیاد کرد. البته در مجموع ارز دیجیتال LINK برای سرمایه‌گذاران بلندمدت سودهای خوبی به‌همراه داشت.

چین‌لینک چطور کار می‌کند؟

قراردادهای هوشمند یا به زبان بهتر، توسعه‌دهنده‌ها برای دسترسی به داده‌های قابل اعتماد، از چین‌لینک برای پیدا کردن منابع داده‌ای استفاده می‌کنند. فرایند ارتباط بین این کاربران و منابع داده‌ای خارجی، در چند مرحله انجام می‌شود.

مرحله اول ارتباط با منابع داده، انتخاب اوراکل است. در ابتدا کاربران یک تفاهم‌نامه موسوم به  service-level agreement یا به اختصار، SLA پیش‌نویس می‌کنند که نیازهای داده‌ای خود را در آن مشخص کرده‌اند. سپس نرم‌افزار با استفاده از این SLA، بهترین اوراکل‌ها برای پاسخ به نیاز کاربر را مشخص می‌کند. وقتی پارامترها مشخص شدند، کاربران SLA خود را ثبت نهایی کرده و مقداری ارز دیجیتال LINK استیک می‌کنند. این مقدار به‌صورت یک مزایده از سمت اوراکل‌ها، مشخص می‌شود.

در مرحله دوم، اوراکل‌ها به منابع داده‌ای خارجی متصل شده و داده‌های درخواست‌شده در SLA را دریافت می‌کنند. داده‌ها سپس توسط خود اوراکل پردازش شده و به قراردادهای هوشمند در حال اجرا روی چین‌لینک ارسال می‌شوند.

تجمیع نتایج، مرحله آخر ارتباط داده‌ای است. داده‌هایی که از اوراکل‌های متعدد دریافت می‌شود، در این مرحله به‌صورت یکپارچه تجمیع خواهد شد. داده‌های تجمیع شده به قراردادی موسوم به Aggregation Contract ارسال می‌شوند. این قرارداد، وظیفه دریافت پاسخ‌ها، تایید اعتبار و امتیازدهی به اوراکل و ارسال داده‌ها به کاربر درخواست‌دهنده را برعهده دارد.

آشنایی با معماری و انواع قرارداد هوشمند در Chainlink

بلاکچین چین‌لینک برای پیاده‌سازی ساختار غیر متمرکز خود از چند نوع قرارداد هوشمند استفاده می‌کند. یکی از آن‌ها Aggregation نام دارد که داده‌ها را از اوراکل‌ها دریافت کرده و بهترین نتیجه‌ها را به قراردادهای هوشمند درخواست‌دهنده، ارسال می‌کند. قرارداد دیگر به نام Order Matching شناخته می‌شود که تفاهم‌نامه‌های SLA را به بهترین اوراکل‌ها وصل می‌کند.

قرارداد هوشمند دیگر که در چین‌لینک کاربرد دارد، به نام Reputation شناخته می‌شود. این قرارداد، اوراکل‌ها را بر اساس تاریخچه فعالیت و دقت داده‌های ارسال شده، اعتبارسنجی می‌کند. اعتبارسنجی شامل فاکتورهایی مثل مجموع درخواست‌های تکمیل شده، میانگین زمان پاسخ و مقدار ارز دیجیتال LINK استیک شده می‌شود. نکته مهم اینکه چین‌لینک با قراردادهای هوشمند خارج از بلاکچین اصلی خود هم ارتباط دارد. این قراردادهای هوشمند برای جمع‌آوری داده‌های دنیای واقعی به‌صورت مستقل عمل می‌کنند.

معماری عملیاتی چین‌لینک هم در نودها شامل دو بخش مهم می‌شود. بخش اصلی به‌نام هسته چین‌لینک (Chainlink Core) شناخته می‌شود. این بخش برای خواندن SLAهای جدید و ارسال درخواست‌ها به بخش بعدی توسعه داده شده است. بخش بعدی همان Chainlink Adapter است که مانند پلی بین نود و داده‌های خارجی از بلاکچین عمل می‌کند بخش آداپتور می‌تواند داده‌ها را بخواند و بعد از پردازش روی بلاکچین اصلی بنویسد. اگر علاقمند به چگونگی استخراج این رمز هستید، مطالعه مقاله «استخراج چین لینک» به شما کمک خواهد کرد.

نماد ارز دیجیتال LINK و صرافی دیجیتال رمزینکس

ارز دیجیتال LINK چیست؟

ایجاد یک سیستم مالی و انگیزه‌دهی به نودها و اوراکل‌های در چین‌لینک نیاز به توسعه یک ارز دیجیتال داشته است. ارز دیجیتال LINK به‌عنوان ارز دیجیتال اصلی شبکه چین‌لینک شناخته می‌شود که بیشتر از همه، در پاداش دادن به ارائه‌دهنده‌های داده کاربرد دارد. خرید لینک برای کاربرانی که قصد استفاده از شبکه غیر متمرکز اوراکل در چین‌لینک را دارند، قدم اول محسوب می‌شود. البته که بسیاری از کاربران هم تنها به امید افزایش قیمت LINK و سرمایه‌گذاری در آن، این ارز دیجیتال را می‌خرند.

تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال LINK، این توکن را با هدف بهینه‌سازی تعامل بین کاربران متعدد شبکه طبق استاندارد ERC-677، یکی از زیرمجموعه‌های ERC-20، در اتریوم ایجاد کرد. فعالان کلیدی چین‌لینک تقریبا برای هر عملیاتی در این شبکه نیاز به خرید ارز دیجیتال LINK و استفاده از آن دارند. همان‌طور که گفته شد، استیک کردن لینک یکی از اقدام‌هایی است که نودها برای حضور در شبکه انجام می‌دهند. پاداش فعالیت آن‌ها هم به‌صورت همین ارز لینک پرداخت می‌شود.

نکته مهم درباره ارز دیجیتال لینک اینکه استفاده اپلیکیشن‌ها و قراردادهای هوشمند متنوع از شبکه چین‌لینک، منجر به افزایش تقاضا برای خرید این ارز می‌شود. تنوع سرویس‌های چین‌لینک و هماهنگی با بلاکچین‌های متنوع باعث شده که تعداد بسیاری زیادی dApp از این سرویس استفاده کنند. هرچه پروژه‌های بیشتری به شبکه Chainlink وارد شوند، تقاضا برای خرید لینک و استفاده از آن برای پرداخت به منابع داده‌ای بیشتر می‌شود. این افزایش تقاضا می‌تواند تاثیر زیادی در آینده ارز چین لینک و افزایش قیمت ارز دیجیتال LINK  داشته باشد.

نماد ارز لینک LINK همراه با لوگوی صرافی دیجیتال

چطور ارز لینک LINK بخریم؟

ارز لینک به‌خاطر محبوبیت بالا در بسیاری از صرافی‌های معتبر عرضه می‌شود. برای خرید ارز دیجیتال LINK می‌توانید از صرافی‌های بین‌المللی معتبر استفاده کنید. البته اغلب آن‌ها چالش تحریم و KYC دارند.

برای خرید ارز LINK در ایران و با پرداخت ریال، می‌توانید از رمزینکس استفاده کنید. صرافی معتبر رمزینکس به شما امکان می‌دهد که با پرداخت ریال، ارز لینک بخرید. همچنین می‌توانید ارز دیجیتال LINK خود را بفروشید و ریال دریافت کنید. با استفاده از لیست ارزهای دیجیتال رمزینکس می‌توانید قیمت انواع ارزهای دیجیتال مانند قیمت ایپ کوین، بیت کوین و... را ببینید.

خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس به آسانی انجام می‌شود. در این صرافی صدها ارز دیجیتال با حجم بازار مناسب عرضه می‌شوند. خرید و فروش در رمزینکس با ریال یا ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین و تتر امکان‌پذیر است.

برای خرید LINK در رمزینکس نیاز به ثبت‌نام و احراز هویت دارید. ثبت‌نام در رمزینکس به راحتی و با استفاده از یک شماره موبایل یا ایمیل امکان‌پذیر است. فرایند ثبت‌نام بسیار سریع و آسان انجام می‌شود.

احراز هویت در رمزینکس هم به سرعت انجام می‌شود. تنها باید مدارک مورد نظر را در سایت یا اپلیکیشن بارگذاری کنید تا در سریع‌ترین زمان، هویت شما احراز شود. سپس می‌توانید ارز دیجیتال LINK یا هر ارز دیجیتال دیگر مانند ارز سینتتیکس، ماتیک و... را به‌راحتی بخرید و بفروشید.

کارمزد خرید و فروش لینک

کارمزد معاملات خرید لینک در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول لینک

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال لینک به کیف پول، 1 لینک می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

چین‌لینک یک سرویس غیر متمرکز بلاکچینی برای دسترسی به داده‌ها در داخل و خارج از شبکه‌های بلاکچینی است.

اوراکل به سرویس‌هایی گفته می‌شود که داده‌ها را از منابع داده‌ای یا همان فید داده به بلاکچین چین‌لینک و درخواست‌دهنده‌ها ارسال می‌کنند.

شبکه چین‌لینک برای کاربران خصوصا توسعه‌دهنده‌هایی کاربرد دارد که به‌دنبال استفاده از داده‌های خارج از شبکه در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود هستند.

ارز دیجیتال LINK ارز دیجیتال اصلی شبکه چین‌لینک است که برای استیک کردن و فعالیت به‌عنوان نود عملیاتی و همچنین پرداخت هزینه به اوراکل‌ها کاربرد دارد.

برای خرید ارز دیجیتال LINK از صرافی رمزینکس استفاده کنید. صدها ارز دیجیتال را در این صرافی با کمترین کارمزد خرید و فروش کنید.