اندیکاتور اسمارت مانی چیست؟ ترید با اسمارت مانی - رمزینکس

اسمارت مانی چیست؟ نحوه کسب درآمد با اندیکاتور اسمارت‌مانی

اسمارت مانی یا پول هوشمند، سرمایه کلانی است که توسط نهنگ‌ها، سرمایه‌گذاران نهادی، صندوق‌ها یا سایر معامله‌گران عمده در بازار جریان پیدا می‌کند.
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ / تاریخ بروزرسانی: ۱۶ تیر ۱۴۰۳

اسمارت مانی یا پول هوشمند، سرمایه کلانی است که توسط نهنگ‌ها، سرمایه‌گذاران نهادی، صندوق‌ها یا سایر معامله‌گران عمده در بازار جریان پیدا می‌کند. در این مطلب با استراتژی اسمارت مانی و روش شناسایی آن آشنا می‌شویم. 

اسمارت مانی چیست؟

اصطلاح اسمارت مانی (Smart Money) یا پول هوشمند به قماربازهایی برمی‌گردد که در به خاطر دانش عمیق یا دسترسی به اطلاعات پشت‌پرده، در مسابقاتی مثل سوارکاری شناخته شده بودند. افراد عادی در شرط‌بندی‌های خود معمولا انتخاب های این افراد را دنبال می‌کردند؛ چون از نظرشان آنها شانس موفقیت بیشتری داشت. در بازار سرمایه هم مفهوم اسمارت‌مانی تقریبا مشابه است و به معاملات بزرگ توسط سرمایه‌گذاران عمده نظیر بانک‌ها، موسسات مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهنگ‌ها اشاره دارد. این بازیگران با سرمایه‌های هنگفت، استراتژی‌های معاملاتی پیچیده و اطلاع از خبرهای پشت‌پرده، نوسان‌های بزرگی را در بازار را ایجاد کرده و به سود می‌رسند. 

تصور کنید در حال بازی پوکر در برابر گروهی از کهنه سربازان باتجربه هستید. شاید خوش‌شانس باشید و چند دست برنده شوید، اما در درازمدت، تجربه و دانش کهنه سربازان به آنها برتری خواهد داد. همین اصل در دنیای تجارت نیز صادق است. معامله گران اسمارت مانی با منابع عظیم و تخصص خود، روند بازارها را به حرکت درآورده و قیمت را به نفع خود تغییر می‌دهند.

یکی از ویژگی‌های کلیدی پول هوشمند، توانایی آن‌ در شناسایی و بهره‌برداری از فرصت‌هاست. آن‌ها اغلب روندها و فرصت‌هایی را که از توجه معامله‌گران خرد دور مانده شناسایی می‌کنند. اقدامات آنها به واسطه حجم معاملات بسیار بالا، موجی به راه انداخته و با اثرگذاری بر رفتار سایر معامله‌گران، به تغییر قیمت در جهت دلخواه منجر می‌شود. از این رو شناسایی حرکات اسمارت‌مانی و سوار شدن بر این موج قبل از تریدرهای دیگر، سود سرشاری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در ادامه بهترین اندیکاتور اسمارت مانی را معرفی می‌کنیم که کار شما را برای شناسایی مسیر پول هوشمند آسان می‌کند. 

یکی از ویژگی‌های کلیدی پول هوشمند، توانایی آن‌ در شناسایی و بهره‌برداری از فرصت‌هاست.

اندیکاتور اسمارت مانی

شاخص‌های بسیاری برای شناسایی پول هوشمند در TradingView موجود است و باید بر اساس استراتژی و اهداف معاملاتی خود اندیکاتور اسمارت مانی مناسب را انتخاب کنید. با نگاهی به فهرست سایت TradingView مشخص می‌شود که محبوب‌ترین اندیکاتور اسمارت مانی با اختلاف چشمگیر Smart Money Concepts است. در کنار آن کاربران به موارد زیر هم امتیاز بالایی داده‌اند:

 • Smart Money Concepts [LuxAlgo]
 • Market Structure CHoCH/BOS (Fractal) [LuxAlgo] 
 • Volume Profile Bar-Magnified Order Blocks [JacobMagleby] 
 • ICT Donchian Smart Money Structure (Expo) 
 • Smart Money Concepts Probability (Expo) 
 • BIAS Notes
 • Smart Money Concept

برای نصب اندیکاتور Smart Money Concepts Lux Algo در سایت TradingView مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در صفحه اصلی TradingView از قسمت Products روی گزینه Supercharts کلیک کنید.
 • در صفحه بعد روی گزینه indicators کلیک کرده و اندیکاتور Smart Money Concepts Lux Algo را در کادر جستجو وارد کنید.
 • بعد از نمایش نام شاخص روی آن کلیک کنید تا به نمودار اضافه شود. 

پیشنهاد خواندنی: بهترین اندیکاتورهای تریدینگ ویو چیست؟

در قسمت تنظیمات اندیکاتور، گزینه‌های بسیاری برای سفارشی‌سازی ارائه شده که شامل موارد زیر می‌شود:

 • Mode: برای مشاهده داده‌های تاریخی یا قیمت فعلی روی نمودار، بین مود تاریخی (پیش‌فرض) یا اکنون یکی را انتخاب کنید.
 • Style: از بین گزینه‌های رنگی (پیش‌فرض) یا تک‌رنگ برای ظاهر نشانگر یک مورد انتخاب کنید.
 • Color Candles: نحوه نمایش کندل‌ها را بر اساس ساختار سویینگ یا اینترنال انتخاب کنید
 • Internal Structure: این گزینه نحوه نمایش برچسب‌ و خط‌چین را برای ساختارهای مختلف (BOS & CHoCH) تنظیم می‌کند. به صورت پیش‌فرض، رنگ سبز برای بازار صعودی و قرمز برای بازار نزولی است.
 • Confluence Filter: این گزینه به شما امکان حذف ساختارهای با اهمیت کمتر را می‌دهد تا نمودار ساده‌تر شود. 
 • Swing: با این گزینه نحوه نمایش لیبل‌ها و نقاط نوسان مربوط به آن‌ها (HH ،HL ،LH ،LL) روی نمودار مشخص می‌شود.
 • Internal Order Blocks: با این گزینه می‌توانید نمایش بلوک‌های سفارش اینترنال و سویینگ را در نمودار فعال و سفارشی‌سازی کنید.
 • Bars Confirmation: تعداد میله‌های مورد نیاز برای تایید نماد EQH/EQL را در نمودار انتخاب کنید.
 • FVG: این گزینه برای نمایش محدوده‌های قیمت منصفانه کاربرد دارد.
 • Time frame: این گزینه برای تنظیم تایم فریم FVG بکار می‌رود.
 • CHoCH و BOS: اندیکاتور به‌طور خودکار نواحی CHoCH و BOS را برچسب‌گذاری و مشخص می‌کند.
باید بر اساس استراتژی و اهداف معاملاتی خود اندیکاتور اسمارت مانی مناسب را انتخاب کنید.

اندیکاتور Smart Money Concepts از LuxAlgo امکان شناسایی سیگنال‌های مهم زیر را به شما می‌دهد. 

 • BOS: مخفف Break Of Structure و به معنی شکست ساختار بازار است و زمانی شکل می‌گیرد که قیمت یک سطح حمایتی یا مقاومتی معتبر را در جهت روند می‌شکند.
 • CHoC: مخفف Change of Character به معنی تغییر ماهیت بازار است و زمانی رخ می‌دهد که یک سطح حمایت یا مقاومت معتبر در خلاف جهت روند شکسته می‌شود.
 • بلوک‌های سفارش: بلوک‌ سفارشی آخرین کندل یا کندل‌های بسته شده قبل از یک حرکت جهت‌دار قوی است. بلوک صعودی و نزولی نشان‌دهنده نواحی فشار خرید یا فروش قابل توجه در بازار است. 
 • EQH و EQL: اوج‌های مساوی EQH یا کف‌های مساوی EQL یک الگوی تحلیل تکنیکال است که در آن قیمت دارایی در یک بازه زمانی مشخص، چندین‌بار به یک سطح خاص می‌رسد. اندیکاتور شما را قادر می‌سازد اوج‌های برابر (EQH) و کف‌های برابر (EQL) را در نمودار تشخیص دهید که دید ارزشمندی را در مورد تغییر روند بالقوه ارائه می‌دهد.
 • تشخیص گپ قیمت: این اندیکاتور قابلیت تشخیص گپ قیمت منصفانه یا FVG را دارد که نشان می‌دهد دارایی در حال حاضر چقدر با ارزش واقعی آن فاصله دارد. این سیگنال در تحلیل بنیادی بسیار مهم است. 
 • تحلیل مولتی‌تایم فریم: تجزیه و تحلیل کف و سقف‌های قبلی در چندین تایم‌فریم روزانه، هفتگی و ماهانه چشم انداز بهتری را از حرکات بازار به شما می‌دهد.
 • تشخیص نواحی مهم قیمتی: اندیکاتور نواحی Premium، Discount و Equilibrium را به شما نشان می‌دهد که در آنها قیمت دارایی به ترتیب بالاتر از ارزش ذاتی، پایین‌تر از ارزش ذاتی و برابر با ارزش ذاتی آن قرار دارد.

فراموش نکنید هیچ اندیکاتوری نمی‌تواند تضمینی برای ترید سودآور باشد و معامله‌گران برای اتخاذ تصمیمات معاملاتی آگاهانه باید از چند اندیکاتور استفاده کرده و بازار را از منظرهای مختلف تجزیه و تحلیل کنند.

پیشنهاد خواندنی: تحلیل تکنیکال با تریدینگ ویو به زبان ساده

آموزش پرایس اکشن با اسمارت مانی

پرایس اکشن روشی برای بررسی و آنالیز حرکات قیمت یک دارایی با هدف شناسایی روندها و الگوهای قیمت است. معامله‌گران پول هوشمند، اغلب سرنخ‌هایی را در روند قیمت به جا می‌گذارند که با اندیکاتورهای اسمارت مانی، می‌توانید رد پای آنها را تشخیص دهید. 

تشخیص حرکات اسمارت مانی برای یک تریدر مبتدی و حتی حرفه‌ای آسان نیست اما با درک استراتژی‌ و شناسایی ردپای آن‌ها در بازار، می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌ای در معاملات بگیرید. 

برای موفقیت در پرایس اکشن سبک اسمارت مانی این موارد را در نظر بگیرید:

 • شناخت ساختار بازار: معامله‌گران پول هوشمند درک عمیقی از ساختار بازار از جمله جریان سفارش، نقدینگی، و پویایی دارند. آنها برای شناسایی روندها و سطوح کلیدی، بازار را از دیدگاه کلان تجزیه و تحلیل می‌کنند.
 • آنالیز روند سفارش: روند سفارش نشانگر حجم و قیمتی است که اوردرها در بازار ارائه می‌شوند. با بررسی الگوی روند سفارش، می‌توانید تشخیص دهید که معامله‌گران بزرگ کجا سفارش‌های خود را ارسال می‌کنند.
 • خوشه‌های قیمتی: خوشه‌های قیمت مناطقی هستند که در آن تراکم معاملات زیاد است. این خوشه‌ها اغلب مناطق حمایت یا مقاومت را نشان می‌دهد که نقاط ورود یا خروج بالقوه معامله‌گران پول هوشمند خواهد بود.
 • پیگیری حجم: افزایش نسبتا زیاد حجم معاملات نسبت به میانگین پیش از آن، نشانه‌ای قوی از احتمال فعالیت پول هوشمند است. اگر تعداد سفارشات زیاد نباشد، شانس اینکه یک اسمارت مانی را در ابتدای راه شناسایی کرده‌ باشید، بالاست. 
 • دارایی‌‌های با پتانسیل رشد قوی: سرمایه‌گذاران پول هوشمند اغلب بر بخش‌ها یا صنایعی نظیر فناوری و سلامت تمرکز می کنند که در آینده پتانسیل رشد قابل توجهی دارد.
 • شناسایی نقاط عطف: از پرایس اکشن اسمارت مانی برای شناسایی نقاط عطف صعودی و نزولی قیمت استفاده کنید. در این نواحی قیمت دارایی از مرز مقاومت خارج شده یا به زیر سطح حمایت می‌رسد. چنین مواردی به خاطر جریان پول هوشمند ایجاد می‌شود و فرصت خوبی برای ورود یا خروج از یک معامله خواهد بود.
 • تحلیل بنیادی: معامله گران پول هوشمند تحلیل‌ بنیادی را در فرآیند تصمیم‌گیری خود وارد می‌کنند. این مورد شامل تجزیه و تحلیل شاخص‌های اقتصادی، گزارش‌های مالی و سایر عوامل کلان اقتصادی است که می تواند بر بازار تاثیر بگذارد.

به یاد داشته باشید معامله گران پول هوشمند به طور مداوم در حال توسعه استراتژی های خود هستند و پیشی گرفتن از آنها مستلزم یادگیری مداوم است. 

پیشنهاد خواندنی: پرایس اکشن RTM چیست؟

استفاده از پرایس اکشن در ترید اسمارت مانی

چگونه سبک اسمارت مانی ترید کنیم؟

برای ترید در سبک اسمارت مانی باید بر اصول تحلیل تکنیکال تسلط پیدا کرده و از شاخص‌ها و سیگنال‌های مطمئن استفاده کنید. اولین نکته در ترید سبک اسمارت مانی شناسایی ساختار و نواحی CHOCH و BOS است. همانطور که گفتیم BOS تداوم یک روند با شکست کف قبلی یا سقف قبلی است اما CHOCH شکست ساختار یا تغییر جهت روند است. 

برای شناسایی این نواحی از ابزارهای مطمئن مثل اندیکاتور Smart Money Concepts از LuxAlgo برای رهگیری پول هوشمند استفاده کنید. برای مثال در نمودار زیر برچسب‌های CHoCH و BOS نواحی شکست ساختار بازار را مشخص کرده که برای ورود و خروج و تعیین حد سود و زیان می‌توان از آن بهره برد.

در این تصویر اندیکاتور بلوک‌های سفارش را مشخص کرده که در آنها اسمارت مانی وارد بازار شده است. حجم بالایی از نقدینگی در این بلوک‌های سفارش وجود دارد، بنابراین می‌توان از آنها برای تایید یا اهداف بالقوه استفاده کرد. در نمودار زیر ۲ ستاپ ترید بالقوه را با ورودی‌های تایید مشاهده می‌کنیم. 

برای ترید در سبک اسمارت مانی باید بر اصول تحلیل تکنیکال تسلط پیدا کرده و از شاخص‌ها و سیگنال‌های مطمئن استفاده کنید.

مسیر مشخص‌شده با رنگ قرمز یک پوزیشن شورت بالقوه است که بلوک سفارش آبی را هدف قرار می‌دهد و مسیر رنگ سبز، یک پوزیشن لانگ بالقوه خواهد بود که بلوک قرمز در بالا را هدف قرار می‌دهد.

اندیکاتور Smart Money Concepts ویژگی‌های بسیار دیگری هم دارد که در یافتن سطوح قیمت برای معامله کمک می‌کند. در تصویر زیر تریدر به راحتی نواحی مهم قیمتی را بر اساس عملکرد نمودار طی ماه گذشته، پیدا کرده و به عنوان نقطه ورود و سطوح سود و زیان از آنها استفاده می‌کند. 

در کنار این اندیکاتور می‌توانید از شاخص‌های دیگری هم برای گرفتن سیگنال تایید ورود و خروج استفاده کنید. برای مثال یکی از شاخص‌های محبوب پول هوشمند، نمایه حجم است که حجم معامله شده را در سطوح مختلف قیمت برای یک دوره مشخص نشان می‌دهد. نمایه حجم در شناسایی مناطق حمایت و مقاومت و نواحی احتمالی ورود پول هوشمند به معامله‌گران کمک می‌کند.

یکی دیگر از شاخص‌ها پول هوشمند اندیکاتور حجم تعادلی (On Balance Volume) است که حجم تجمیعی دارایی را ردیابی می‌کند. اگر OBV در حال افزایش باشد، پول هوشمند در حال ورود است و کاهش OBV نشان دهنده فشار فروش و خروج اسمارت مانی است.

اندیکاتور خط انباشت/توزیع (A/D) هم فشار خرید و فروش را با تجزیه و تحلیل رابطه بین قیمت و حجم اندازه‌گیری می‌کند. اگر خط A/D در حال افزایش باشد، احتمالا اسمارت مانی در حال جمع‌آوری دارایی است و اگر خط کاهشی باشد، نشانگر فروش دارایی است.

استراتژی اسمارت مانی

استراتژی پول هوشمند شامل یک رویکرد چند وجهی است که با تجزیه و تحلیل شاخص‌های بازار شروع می‌شود. تریدرها حجم معاملات را به دقت بررسی کرده و روی جهش‌های غیرعادی حجم تمرکز می‌کنند؛ چون می‌تواند نشان‌دهنده فعالیت سرمایه‌گذاران عمده باشد.

در استراتژی اسمارت مانی تحلیل روند بسیار مهم است و به معامله‌گران در شناسایی نواحی احتمالی ورود و خروج پول هوشمند و سوار شدن بر این موج در اوایل حرکت کمک زیادی می‌کند. نظارت بر فعالیت‌های معاملاتی افراد آگاه و مطلع ماندن از اخبار مرتبط و عوامل کلان اقتصادی، دید جامعی به شما می‌دهد. 

پول هوشمند اغلب از معاملات آپشن و اهرم نیز استفاده می‌کند. از این رو ردیابی این بازارها برای فعالیت‌های غیرعادی ضروری است. البته در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال کمتر شاهد ورود آنها به آلت‌کوین‌های کم ارزش یا میم‌کوین و شت‌کوین هستیم چون خرید این دارایی‌ها ریسک بسیار بالایی دارد. 

تجزیه و تحلیل احساسات، از طریق ابزارهایی مانند شاخص‌های ترس و طمع و نظارت بر رسانه‌های اجتماعی، به سنجش وضعیت کلی بازار کمک می‌کند. هنگامی که احساسات بیش از حد صعودی یا نزولی می‌شود، ممکن است اسمارت مانی از استراتژی متضاد استفاده کرده و روند قیمت را دگرگون کند.

در روش اسمارت‌مانی هم مانند هر استراتژی معاملاتی دیگری مدیریت ریسک بسیار مهم است و معامله‌گران باید قبل از تصمیم‌گیری بر اساس پول هوشمند، تجزیه و تحلیل کامل انجام داده و اقداماتی مثل تعیین حد سود و زیان (Stop-Loss) را انجام دهند.

استراتژی اسمارت مانی بر این فرض استوار است که سرمایه‌گذاران نهادی نسبت به معامله‌گران خرد آگاه‌تر هستند و تصمیمات منطقی‌تری می‌گیرند. با این حال، این فرض همیشه درست نیست و بازارهای مالی تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارند.

سوالات متداول

سبک اسمارت مانی چیست؟

سبک اسمارت مانی روشی برای تحلیل تکنیکال است با این فرض که سرمایه‌گذاران بزرگ با تزریق پول زیاد و حجم معامله بالا روند بازار را مشخص می‌کنند. 

منابع: investopedia | luxalgo | primexbt

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

 1. کافه ترید
  ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ در ۰۳:۵۶

  بسیار مفید و کاربردی 👌

  • سحر محمدی
   ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ در ۰۸:۴۶

   سپاس از شما

بنر نصب اپ