زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معاملات مارجین یا مارجین تریدینگ روشی برای مبادله دارایی با استفاده از وجوهی است که توسط شخص ثالث تهیه شده است. در مقایسه با حساب های تجاری منظم، حساب های مارجین به مبادله گران اجازه می دهد تا به مبالغ بیشتری از سرمایه دسترسی پیدا کنند و حتی سود بیشتری کسب کنند. در اصل، معاملات مارجین نتایج معاملات را تقویت می کند تا مبادله گران بتوانند سود بیشتری در معاملات موفق کسب کنند. این توانایی در گسترش نتایج معاملات باعث می شود، معاملات مارجین به ویژه در بازارهای دارای نوسانات کم همچون فارکس یکی از گزینه های محبوب به شمار آیند. معاملات مارجین در بازارهای سهام، کالاها و ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شوند. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مارجین تریدینگ کسب کنید.

 

مارجین تریدینگ

مارجین تریدینگ چگونه کار می کند؟

هنگامی که مارجین تریدینگ آغاز شد، مبادله گر موظف است درصدی از کل ارزش سفارش را سپرده گذاری کند. این سرمایه گذاری اولیه به عنوان مارجین شناخته می شود و با مفهوم اهرم ارتباط نزدیکی دارد. به عبارت دیگر، حساب های معاملات مارجین برای ایجاد معاملاتی مورد استفاده قرار می گیرد که در آنها لورج صورت می‌گیرد. لورج نسبت سرمایه گرفته شده به مارجین را توصیف می کند. به عنوان مثال، برای باز کردن یک مبادله به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار با نسبت اهرم ۱۰ به ۱، مبادله گر باید ۱۰۰۰۰ دلار از سرمایه اش را سپرده گذاری کند.

به طور طبیعی، پلتفرم ها و بازارهای مختلف مجموعه متفاوتی از قوانین و نرخ های اهرم را ارائه می دهند. به عنوان مثال بورس سهام به نسبت ۲ به ۱ یک نسبت معمولی است؛ در حالی که قراردادهای آتی اغلب با نسبت ۵۰ به ۱ اهرم می شوند، اما نسبت ۱۰۰ به ۱ و ۲۰۰ به ۱ هم در بعضی موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی صحبت از بازارهای رمزنگاری می شود، نسبت ها به طور معمول از ۲ به ۱ تا ۱۰۰ به ۱ متغیر هستند و انجمن مبادله گر اغلب از اصطلاحات x همچون (۲x, 5x, 10x, 50x و موارد دیگر) استفاده می کند.

مارجین تریدینگ می تواند برای موقعیت های طولانی و کوتاه استفاده شود. یک موقعیت طولانی نشانگر این فرضیه است که قیمت دارایی بالا خواهد رفت، در حالی که یک موقعیت کوتاه مدت نشان دهنده برعکس این فرضیه است. در حالی که موقعیت مارجین باز است، دارایی های معامله گر به عنوان وثیقه برای وجوه وام گرفته شده، عمل می کند. این امر برای مبادله گران بسیار حیاتی است، زیرا اکثر کارگزاری ها در صورت حرکت بازار برخلاف جهت موقعیت خود (بالاتر یا پایین تر از آستانه مشخص) قادر به فروش این دارایی باشند.

مزایا و معایب

بدیهی ترین مزیت معاملات مارجین این است که می تواند به دلیل ارزش نسبی بیشتر موقعیت های معاملاتی، منجر به سودهای بیشتر شود. به غیر از این، مبادلات مارجین می توانند برای انجام معامله با تنوع بیشتر نیز مفید واقع شوند، زیرا معامله گران می توانند چندین موقعیت با مقادیر نسبتاً کمی از سرمایه گذاری را باز کنند. سرانجام، داشتن یک حساب کاربری مارجین ممکن است تجارت را سریع تر و بدون نیاز به جابجایی مبالغ بیشتری به حساب های خود، باز کند.

مسلما به همان دلیلی که این نوع از مبادلات منجر به سود بیشتر می شوند؛ ضرر احتمالی این مبادلات نیز زیاد است. برخلاف معاملات منظم نقدی در معاملات حاشیه ای  امکان ضرر و زیان بیش از سرمایه اول وجود دارد و به همین ترتیب یک روش معامله با ریسک بالا محسوب می شود. بسته به میزان اهرم درگیر در تجارت، حتی کاهش اندک قیمت بازار ممکن است ضررهای قابل توجهی برای معامله گران ایجاد کند. به همین دلیل، مهم است که سرمایه گذاران زمانی که تصمیم به استفاده از معاملات حاشیه ای می گیرند، از راهکارهای مناسب مدیریت ریسک نیز استفاده کرده و از ابزارهای کاهش ریسک مانند توقف سفارشات استفاده کنند.

مارجین تریدینگ

مبادله حاشیه ای در بازارهای رمزنگاری

مبادلات حاشیه ای ذاتاً ریسک پذیرتر از مبادلات معمولی هستند، اما وقتی صحبت از ارزهای رمزنگاری شده می شود، خطرات این ریسک حتی بیشتر هم نیز می شود. با توجه به میزان بالای نوسانات این بازار، مبادله گران مارجین ارزهای دیجیتالی باید بسیار دقیق باشند. در حالی که استراتژی های محافظت و مدیریت ریسک ممکن است مفید واقع شود، اما مطمئنا مبادله مارجین برای مبتدیان نیز مناسب نیست.

تحلیل نمودارها، شناسایی روندها و تعیین نقاط ورود و خروج، خطرات ناشی از معاملات مارجین را از بین نمی برد، اما ممکن است به پیش بینی بهتر خطرات و تجارت موثرتر کمک کند. بنابراین، قبل از انجام معاملات ارزهای دیجیتالی به این روش، به کاربران توصیه می شود، ابتدا درک جدی و کاملی از تحلیل فنی یا تکنیکال و همچنین تجربه گسترده ای در معاملات تجاری داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید