کرومیا
کرومیا(chr)

خرید و فروش ارز کرومیا (CHR) - معرفی و قیمت ارز دیجیتال Chromia

آخرین قیمت به ریال

140,000IRR

آخرین قیمت به تتر

0.24USDT

تغییر قیمت

0 %
نمودار و تحلیل کرومیا

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

کرومیا

کرومیا

بازارهای معاملاتی کرومیا

  • کرومیا

    کرومیا

    (chr)

    140,000 irr

    0 %

معرفی ارز کرومیا (chromia)

پروژه‌هایی که توسعه قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کنند، از جذاب‌ترین پلتفرم‌ها در دنیای بلاکچین هستند. کرومیا با نام لاتین Chromia و ارز دیجیتال CHR یکی از این پروژه‌ها است که بسیاری از نیازهای توسعه‌دهنده‌ها در ساختن قراردادهای هوشمند و درنتیجه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، برطرف می‌کند. این پلتفرم از ساختاری نوآورانه به نام معماری رابطه‌ای استفاده می‌کند که آن را به گزینه‌ای جذاب برای متخصصان بلاکچین تبدیل کرده است. ارز دیجیتال CHR به‌عنوان توکن اصلی پلتفرم کرومیا شناخته می‌شود که کاربردهای متنوعی شامل استیک کردن و کسب درآمد از کرومیا را به کاربران می‌دهد.

کرومیا (Chromia) چیست؟

لوگوی کرومیا (Chromia) و صرافی رمزینکس

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز از جذاب‌ترین و پرکاربردترین محصولاتی هستند که به لطف فناوری بلاکچین متولد شدند. توسعه این اپلیکیشن‌ها به زیرساخت مناسب نیاز دارد و بسیاری از پروژه‌های بلاکچینی، با هدف ارائه این زیرساخت و ابزارهای مرتبط با آن عرضه شده‌اند. کرومیا با نام لاتین Chromia یک پلتفرم بلاکچینی با کاربردهای متنوع محسوب می‌شود که ابزارهای ساده و کاربردی را برای ساختن اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا dApp در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد. اپلیکیشن‌هایی که در کرومیا توسعه پیدا می‌کنند، به‌راحتی امکان مقیاس‌پذیری دارند.

کرومیا توسط تیم کرومیاوی (ChromiaWay) ساخته شد و رویکردی نوآورانه برای ارائه پلتفرم غیر متمرکز دارد. در این پلتفرم از معماری رابطه‌ای (relational architecture) استفاده می‌شود که توسعه اپلیکیشن و حفظ زیرساخت غیر متمرکز را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. همین معماری باعث شد انواع سرویس‌های غیر متمرکز شامل سرویس‌های مالی دیفای، بازی‌های بلاکچینی و راهکارهای سازمانی روی کرومیا توسعه پیدا کنند.

پلتفرم کرومیا هم مانند همه پلتفرم‌های مشابه به یک توکن اصلی نیاز دارد. ارز دیجیتال CHR به‌عنوان توکن اصلی این پلتفرم شناخته می‌شود. ارز کرومیا علاوه بر پاداش و مزیت‌های مالی برای افرادی که در پلتفرم فعالیت می‌کنند، کاربردهای عملیاتی دیگری هم دارد. همچنین انواع پاداش‌های استیک کردن برای هولدرهای CHR در نظر گرفته شده است که در اپلیکیشن‌های مبتنی بر این پلتفرم در دسترس قرار دارد.

تاریخچه کرومیا

در سال ۲۰۱۲ و تنها سه سال بعد از معرفی بیت‌کوین، الکس میزراهی (Alex Mizrahi) ایده ساخت توکن روی شبکه بیت‌کوین را مطرح کرد. او اسم سکه‌های رنگی (Colored Coins) را مطرح کرد که مدیریت و نمایندگی دارایی‌های دنیای واقعی را روی بزرگ‌ترین بلاکچین موجود برعهده داشتند. او به‌همراه یک برنامه‌نویس جوان در آن سال‌ها وایت‌پیپر ایده سکه‌های رنگی را نوشت. نکته جالب اینکه آن برنامه‌نویس جوان، خالق اتریوم یعنی ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) بود. بسیاری اعتقاد دارند ایده Colored Coins یکی از مهم‌ترین جرقه‌ها برای توسعه اتریوم بود که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد.

میزراهی در سال ۲۰۱۴ شرکت کروماوی (ChromaWay) را با همراهی اور پرلمان (Or Prelman) به‌عنوان مدیر عملیات و ایددو بنتوف (Iddo Bentov) و هنریک هیلته (Henrik Hjelte) به‌عنوان مدیرعامل، راه‌اندازی کرد. کروماوی با هدف توسعه دادن ایده Colored Coins و تبدیل کردن آن به یک کسب‌وکار تجاری شکل گرفت. شرکت بلاکچینی کروماوی، ایده نوع جدیدی از بلاکچین موسوم به بلاکچین رابطه‌ای را توسعه داد. اولین بلاکچین آن‌ها هم با نام پست‌چین (Postchain) معرفی شد که با استفاده از معماری رابطه‌ای، ایده سکه‌های رنگی را اجرایی کرد. پس از مدتی مشخص شد که پست‌چین برای ایده‌های کسب‌وکاری و یک بلاکچین خصوصی سازمانی کاربرد بیشتری دارد. از آن زمان، این بلاکچین توسط سازمان‌ها و دولت‌های گوناگون برای توسعه لایسنس‌های دیجیتال استفاده می‌شود. همچنین شرکت‌های فناوری و فعالان حوزه اقتصاد سبز هم از آن استفاده می‌کنند.

بعد از چند دور جذب سرمایه موفق توسط کروماوی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، بلاکچین کرومیا راه‌اندازی شد تا راهکار مناسب برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند را به توسعه‌دهنده‌های بلاکچینی ارائه کند.

بلاکچین کرومیا چه کاربردی دارد؟

نمای سه بعدی از کرومیا (Chromia) در کنار لوگوی صرافی رمزینکس

بلاکچین کرومیا مانند اتریوم قابلیت توسعه قراردادهای هوشمند را به کاربران توسعه‌دهنده می‌دهد. این زیرساخت توسعه‌ای متن‌باز به همه کاربران امکان می‌دهد که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود را با هدف ارائه راهکارهای متنوع، روی آن بسازند. کرومیا از ساختار معماری رابطه‌ای استفاده می‌کند و می‌توان از آن برای توسعه بلاکچین‌های خصوصی، عمومی یا هیبرید استفاده کرد. حتی می‌توان کرومیا را به راهکاری لایه دوم برای اتریوم تبدیل کرد. از نمونه‌های این راهکار می‌توان به Hedget اشاره کرد که با استفاده از زیرساخت Chromia، یک مارکت‌پلیس غیر متمرکز برای محصولات مالی را به‌صورت یک شبکه لایه ۲ روی اتریوم توسعه داده است.

بلاکچین کرومیا از نگاه کاربران نهایی مزیت‌های متعددی نسبت به رقبا دارد. این بلاکچین از لحاظ هزینه پردازش تراکنش‌ها و سرعت آن‌ها، نسبت به بلاکچین‌های دیگر ارزان‌تر و سریع‌تر محسوب می‌شود. همچنین پیاده‌سازی اپلیکیشن‌ها هم روی آن آسان‌تر است که کرومیا را به گزینه‌ای جذاب برای توسعه‌دهنده‌ها تبدیل می‌کند.

راهکارهایی که می‌توان با استفاده از زیرساخت کرونیا توسعه داد، بسیار متنوع هستند. توسعه‌دهنده‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌های مالی متنوعی با ساختار شفاف را برای کاربردهای سازمانی روی این بلاکچین عرضه کنند. همچنین با استفاده از مکانیزم‌های متنوع استیک کردن در کرومیا، می‌توان انگیزه‌های مالی را برای کاربران ایجاد کرد. بازی‌های غیر متمرکز و شبکه‌های اجتماعی غیر متمرکز هم از کاربردهای دیگری هستند که می‌توان با تکیه بر منطق بلاکچینی کرومیا آن‌ها را توسعه داد و عرضه کرد.

بلاکچین کرومیا به‌خاطر قابلیت‌های متنوعی که در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد، در حوزه‌های مختلف توسعه سرویس‌های غیر متمرکز، طرفداران زیادی پیدا کرده است. در حوزه بازی‌های بلاکچینی یا GameFi بازی‌های متعددی روی این شبکه عرضه شده‌اند. از بین آن‌ها می‌توان به Chain of Alliance، یک بازی مبارزه‌ای چندنفره اشاره کرد. در حوزه دیفای هم اپلیکیشن Hedget از معروف‌ترین سرویس‌های مبتنی بر کرومیا محسوب می‌شود. همچنین سازمان‌های متعددی این بلاکچین را به‌عنوان زیرساخت متمرکز راهکارهای مدرن خود انتخاب کرده‌اند.

ارز دیجیتال کرومیا (CHR) چیست؟

لوگوی ارز دیجیتال کرومیا (CHR) و صرافی رمزینکس

مانند هر بلاکچین مشابه دیگر، کرومیا هم به یک توکن اختصاصی برای کاربری‌های متنوع شبکه نیاز دارد. ارز دیجیتال CHR که با همان نام کرومی مبادله می‌شود، تکن اصلی پلتفرم است که پایه‌های اساسی عملکرد آن را شکل می‌دهد. این توکن چندکاربردی، ابتدا برای ایجاد انگیزه‌های متقابل بین همه فعالان و مشارکت‌کننده‌های کرومیا توسعه پیدا کرد. منظور از فعالان و مشارکت‌کننده‌ها، سرمایه‌گذارها، توسعه‌دهنده‌ها و کاربران غیر فنی هستند که از اپلیکیشن‌های موجود روی شبکه کرومیا استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال CHR در یکی از کاربردها فرایندی مشابه پرداخت هزینه گس (Gas) در اتریوم را مدیریت می‌کند. کاربران برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در کرومیا باید ارز CHR پرداخت کنند. این کارمزدها به نودهای تولیدکننده بلوک در شبکه پرداخت می‌شوند. درواقع آن‌ها پاداش فعالیت خود برای غیر متمرکز نگه داشتن شبکه را به‌صورت ارز کرومیا دریافت می‌کنند.

ارز کرومیا علاوه بر پرداخت هزینه‌های تراکنش و همچنین پاداش دادن به نودها، به‌عنوان ابزار پرداخت و مبادله ارزش هم در شبکه شناخته می‌شود. همچنین اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در اکوسیستم هم می‌توانند توکن‌های کرومیا را به‌عنوان ذخیره نگه دارند تا توکن‌های خود را به‌صورت یک به یک به آن متصل کنند. به‌علاوه، در اکوسیستم کرومیا قابلیت‌ها و انگیزه‌های مالی متعددی به هولدرهای CHR داده می‌شود.

از قابلیت‌های دیگر ارز دیجیتال CHR می‌توان به امکان استیک کردن اشاره کرد. این رویکرد، یک لایه امنیتی را با تکیه بر استیک کردن ارز دیجیتال به شبکه اضافه می‌کند که نودها را برای فعال بودن و همچنین حفظ پایداری شبکه تشویق خواهد کرد.

مکانیزم استیک کردن ارز دیجیتال CHR

هولدرهای ارز دیجیتال CHR در اکوسیستم کرومیا گزینه‌های متعددی به‌صورت برنامه‌های استیک کردن پیش رو دارند. البته همه این برنامه‌ها و گزینه‌ها در ارتباط با قرارداد هوشمند موسوم به TwoWeeksNotice ممکن می‌شود. این قرارداد هوشمند، منطق اصلی و هسته‌ای استیک کردن توکن در کرومیا را مدیریت می‌کند. منطق اصلی این است که استیک کننده‌ها باید حداقل توکن‌های خود را به مدت ۱۴ روز در شبکه قفل کنند و پس از آن امکان برداشت توکن‌ها به‌همراه سود دریافتی را خواهند داشت.

استیک کردن ارز دیجیتال CHR در کرومیا هم مانند بسیاری پروژه‌های مشابه، از فرایند و چارچوب اهدای نمایندگی پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند به جای استیک مستقیم و تبدیل شدن به نود اصلی شبکه، توکن‌ها را به نود دیگر منتقل کنند که با عنوان Delegate شناخته می‌شود. آن‌ها به‌نوعی یک نود را به‌عنوان نماینده خود معرفی کرده و بخشی از درآمد و پاداش آن را دریافت می‌کنند. البته درصورت عملکرد اشتباه نود مذکور، پاداش و سود استیک کننده‌ها هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و پروژه‌هایی که روی کرومیا اجرا می‌شوند، می‌توانند از ارز دیجیتال CHR در ساختار داخلی خود بهره ببرند. آن‌ها همچنین می‌توانند پاداش‌های خود را به‌صورت ارز کرومیا به کاربران پرداخت کنند. مثلا اپلیکیشن Hedget در یکی از برنامه‌های رقابت ترید خود، ارز دیجیتال CHR را به‌عنوان پاداش به کاربران ارائه کرد. این ساختار به افزایش استفاده از CHR و محبوبیت آن کمک می‌کند.

از کجا ارز دیجیتال کرومیا (CHR) بخریم؟

ارز دیجیتال CHR در اغلب صرافی‌های بزرگ بین‌المللی پشتیبانی می‌شود. برای خرید و فروش این ارز در صرافی‌هایی مثل بایننس، کوکوین، بیت‌هامب، گیت و بیت‌گت و دیگر صرافی‌های متمرکز، باید مراقب محدودیت‌ها و تحریم‌ها برای کاربران ایرانی باشید. برای خرید آسان‌تر آواکس می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال رمزینکس استفاده کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال در رمزینکس به آسانی و با ثبت‌نام و احراز هویت سریع امکان‌پذیر است. شما می‌توانید در این صرافی می‌توانید برای خرید ارز کوکوین، کرومیا و صدها ارز دیجیتال دیگر با پرداخت ریال اقدام کنید.

برای ثبت‌نام در رمزینکس می‌توانید با یک شماره موبایل یا ایمیل، ثبت‌نام اولیه را انجام دهید. بعد از تایید شماره موبایل یا ایمیل، می‌توانید وارد پروفایل کاربری شده و برای احراز هویت اقدام کنید. احراز هویت هم در کمترین زمان و با ارائه مدارک هویتی انجام می‌شود.

قیمت لحظه‌ای رمز‌ارزهای پرطرفدار و محبوب را می‌توانید در لیست ارز دیجیتال صرافی رمزینکس ببینید. این لیست شامل قیمت ارز بایننس کوین، ارز هوبی توکن و دیگر ارزهای دیجیتال است.

کارمزد خرید و فروش کرومیا

کارمزد معاملات خرید کرومیا در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول کرومیا

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال کرومیا به کیف پول، 300 کرومیا می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

بلاکچین کرومیا یک پلتفرم غیر متمرکز برای توسعه اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های بلاکچینی است که همه ابزارهای لازم برای توسعه قرارداد هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را به توسعه‌دهنده‌ها می‌دهد.

ایده کرومیا در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت، اما بلاکچین اصلی آن در سال ۲۰۱۹ و پس از جذب سرمایه شرکت کروماوی راه‌اندازی و معرفی شد.

ارز کرومیا با نماد CHR به‌عنوان ارز دیجیتال اصلی پلتفرم کرومیا شناخته می‌شود که کاربردهای متنوع از استیک کردن تا پرداخت هزینه‌های شبکه را مدیریت می‌کند.

برای خرید ارز کرومیا در ایران از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در این صرافی می‌توانید صدها ارز دیجیتال را با کارمزد پایین و ثبت‌نام و احراز هویت سریع خرید و فروش کنید.