ثورچین
ثورچین(rune)

خرید و فروش ثورچین RUNE همراه با قیمت لحظه ای ارز Thorchain

آخرین قیمت به ریال

3,499,856IRR

آخرین قیمت به تتر

5.27USDT

تغییر قیمت

9.34 %

پرداخت میکنم

ریال

ریال

دریافت میکنم

ثورچین

ثورچین

بازارهای معاملاتی ثورچین

 • ثورچین

  ثورچین

  (rune)

  3,499,856 irr

  9.34 %
  arrow_drop_up

معرفی ارز ثورچین (thorchain)

خرید ثورچین و ارز دیجیتال RUNE به‌خاطر قابلیت‌های متعددی که این سرویس به کاربران ارائه می‌دهد از گزینه‌های جذاب پیش روی سرمایه‌گذاران است. خرید و فروش RUNE علاوه بر قابلیت‌هایی که این ارز دیجیتال در اکوسیستم تورچین در اختیار دارندگان قرار می‌دهد، برای تریدرها هم جذاب محسوب می‌شود. ثورچین یکی از پروژه‌هایی است که با هدف بهبود اکوسیستم DeFi و ارائه راهکارهای چند بلاکچینی توسعه یافته و توکن اصلی آن نیز RUNE است.

ثورچین Thorchain چیست؟

ثورچین که با نام تورچین هم در فارسی شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. این پروتکل، یک صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال ارائه می‌کند که در کنار استخرهای نقدینگی یا همان Liquidity Pool، از جذاب‌ترین سرویس‌ها برای سرمایه‌گذاران و فعالان دنیای کریپتو است.

مانند بقیه سرویس‌های DeFi، پروتکل Thorchain هم تلاش می‌کند تا نقش واسطه‌ها را در معامله‌های ارز دیجیتال از بین ببرد. این صرافی غیر متمرکز یا همان DEX، امکان معامله و جابه‌جایی ارز در چند بلاکچین را هم فراهم می‌کند و به بیان دیگر، یک صرافی Multi Chain محسوب می‌شود. خرید ثورچین یا همان ارز دیجیتال RUNE به خاطر همین قابلیت‌ها می‌تواند به‌نوعی سرمایه‌گذاری روی آینده یک پلتفرم مالی غیر متمرکز باشد.

تاریخچه ثورچین Thorchain

پروتکل ثورچین در سال ۲۰۱۸ معرفی شد و هدف اصلی آن، توسعه و ارائه یک پروتکل نقدینگی و صرافی غیر متمرکز بود. توسعه‌دهنده‌ها تصمیم گرفتند نقاط ضعف دیده شده در DEXهای دیگر را در این پلتفرم از بین ببرند و یک سرویس چند بلاکچینی عرضه کنند.

در ابتدای راه، تورچین با چالش‌هایی نظیر مشکلات امنیتی و نیاز به تایید شدن قراردادهای هوشمند روبه‌رو شد. البته این چالش‌ها برای هر صرافی غیر متمرکزی پیش می‌آید که تیم تورچین هم از آن عبور کرد.

در سال ۲۰۲۰، شبکه اصلی یا همان Mainnet ثورچین راه‌اندازی شد. با راه‌اندازی این شبکه، ثورچین دیگر از یک پروژه نسبتا آزمایشی به یک صرافی غیر متمرکز تقریبا مستقل تبدیل شده بود. 

پلتفرم Thorchain چه قابلیت‌هایی دارد؟

تورچین سیستم مبادله غیر متمرکز یا همان Decentralized Exchange را با سرویس‌های مرتبط مثل استخر نقدینگی به کاربر ارائه می‌کند. در ادامه با شیوه کار و قابلیت‌ها و سرویس‌های ثورچین بیشتر آشنا می‌شوید.

نقدینگی در چند بلاکچین

یکی از قابلیت‌های اصلی و مهم ثورچین، اتصال چند بلاکچین برای دسترسی به نقدینگی و همچنین سواپ کردن لحظه‌ای کوین‌ها است. کاربران تنها با اتصال کیف پول به این پلتفرم می‌توانند به‌صورت لحظه‌ای توکن‌های خود را تبدیل کنند و همچنین نیازی به صرافی‌های متمرکز نداشته باشند. استخرهای نقدینگی در چند بلاکچین در این پروتکل در دسترس قرار دارند.

تبدیل غیر متمرکز

کاربران بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری در صرافی‌های متمرکز و روبه‌رو شدن با چالش‌های آن‌ها، می‌توانند از Thorchain استفاده کنند. ایجاد حساب کاربری در صرافی‌های متمرکز برای بسیاری از کاربران دشواری‌های زیادی دارد و سازوکارهای KYC هم جلوی فعالیت آسان و سریع آن‌ها را می‌گیرد.

انگیزه بالا در استخرهای نقدینگی

در صرافی‌های غیر متمرکز یا DEX، داشتن استخرهای نقدینگی اهمیت زیادی دارد. این استخرها همان مجموعه‌هایی هستند که توکن‌های متنوع در آن‌ها نگهداری می‌شود. وقتی کاربران می‌خواهند ازطریق ثورچین ارزی را مبادله کنند، باید مقدار کافی از آن ارز در استخر نقدینگی وجود داشته باشد.

ثورچین برای انگیزه دادن به پر کردن استخرهای نقدینگی، پاداش‌هایی را به سرمایه‌گذارها یا اصطلاحا استیک‌کننده‌ها ارائه می‌کند. آن‌ها با قفل کردن دارایی در استخرهای نقدینگی Thorchain می‌توانند بخشی از کارمزد ترید کاربران دیگر را به‌عنوان پاداش دریافت کنند. همچنین قابلیت Yield Farming یا سود منظم هم انگیزه کافی را ایجاد می‌کند.

ارز دیجیتال RUNE

مانند هر پلتفرم غیر متمرکز دیگر، ثورچین هم یک توکن حاکمینی یا نیتیو توکن دارد که به نام RUNE شناخته می‌شود. ارز دیجیتال RUNE قابلیت‌های متنوعی در پلتفرم تورچین دارد. این ارز دیجیتال می‌تواند به‌عنوان ضمانت برای تراکنش‌ها استفاده شود. همچنین RUNE به‌عنوان ابزاری برای تبادل پول هم در Thorchain کاربرد دارد.

کاربرد دیگر ارز دیجیتال RUNE، توکن حاکمیتی است. دارنده‌های این توکن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم پلتفرم نقش داشته باشند. برای رای دادن به پیشنهادهای تغییر در پلتفرم و همچنین ارائه پیشنهاد برای تغییرات جدید، باید مقداری از توکن RUNE داشته باشید و آن را استیک کنید.

خرید RUNE به خاطر همین کاربردها می‌تواند جذابیت‌های زیادی داشته باشد. ازطرفی به خاطر ظرفیت‌ها و آینده روشن احتمالی پلتفرم ثورچین، خرید و فروش RUNE و ترید کردن آن برای بسیاری از تریدرها جذاب است.

قابلیت‌های امنیتی ثورچین

پروتکل ثورچین برای حفظ امنیت دارایی‌های کاربران، از ابزارهای متعدد حفاظتی استفاده می‌کند. یکی از مکانیزم‌های اجماع (Consensus) که در این پلتفرم استفاده می‌شود، Asgard نام دارد. این صندوق امن (Vault) جلوی اقدام‌های مجرمانه مرسوم در DeFi مثل Front-Running را می‌گیرد. همچنین چند موسسه امنیت بلاکچین، امنیت قراردادهای هوشمند و سازوکار معامله در ثورچین را بررسی کرده‌اند.

ارز دیجیتال RUNE چیست؟

توکن اصلی اکوسیستم Thorchain به نام RUNE شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال قابلیت‌های زیادی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را می‌خوانید:

وثیقه یا ضمانت

وثیقه کردن یا ضمانت اصلی تراکنش‌ها در صرافی غیر متمرکز تورچین با ارز دیجیتال RUNE صورت می‌گیرد. استفاده از این توکن کمک می‌کند که امنیت و صحت تبادلات در صرافی حفظ شود.

ابزار مبادله

ارز دیجیتال RUNE به‌عنوان یک ابزار کمکی برای تبادل دارایی در صرافی تورچین کاربرد دارد. کاربران می‌توانند از این توکن برای انجام ترید در صرافی یا همان Swap استفاده کنند. همچنین می‌توان با استفاده از RUNE در استخرهای نقدینگی مشارکت داشت.

توکن حاکمیتی تورچین

رمزارز RUNE به‌عنوان توکن حاکمیتی تورچین هم شناخته می‌شود. دارندگان توکن RUNE می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم پلتفرم نقش داشته باشند. مدل حاکمیتی غیر متمرکز یا همان DAO به دارندگان RUNE امکان می‌دهد که با استیک کردن توکن، به تغییرات پیشنهادی برای پلتفرم رای بدهند. همچنین آن‌ها می‌توانند با استیک کردن یا همان قفل کردن مقداری ارز RUNE، پیشنهادهایی را برای اصلاح پلتفرم یا پیشبرد اهداف آن ارائه کنند.

چطور ثورچین RUNE بخریم؟

خرید ثورچین یا همان ارز دیجیتال RUNE امروز در بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیای کریپتو امکان دارد. صرافی‌های مثل بایننس، کوکوین و کراکن، این ارز دیجیتال را با جفت‌های معروف و پرطرفدار ارائه می‌کنند. به‌عنوان مثال در صرافی Binance می‌توانید RUNE را با USDT, BTC, ETH و BUSD و تعدادی استیبل کوین دیگر مبادله کنید.

خرید ثورچین RUNE در ایران

برای خرید ثورچین یا خرید RUNE در ایران با پرداخت ریال می‌توانید از صرافی رمزینکس استفاده کنید. در صرافی رمزینکس، ثبت‌نام و احراز هویت سریع و دسترسی به بازارهای بزرگ مبادله ارز را تجربه می‌کنید.

ثبت‌نام و احراز هویت در رمزینکس مراحل دشواری ندارد و تنها با ارائه اطلاعات هویتی می‌توانید آن را انجام دهید. سپس به بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس ازجمله RUNE دسترسی دارید. 

برای خرید RUNE با ریال می‌توانید کیف پول خود را با استفاده از کارت‌های بانکی شارژ کنید. سپس وارد صفحه خرید و فروش RUNE می‌شوید و از آنجا با قیمت بازار یا قیمت پیشنهادی، ارز دیجیتال RUNE را می‌خرید. برای فروش هم می‌توانید ارز دیجیتال RUNE خود را در صف فروش قرار دهید.

مقایسه ثورچین با صرافی‌های غیر متمرکز دیگر

ثورچین برای جذب کاربران و سرمایه‌گذاران باید با صرافی‌های غیر متمرکز متعدد و معروفی رقابت کند. این صرافی DEX قابلیت‌های جذابی دارد که آن را در برخی موارد از دیگر سرویس‌های مشابه متمایز می‌کند. UniSwap, SushiSwap و PancakeSwap را می‌توان رقبای اصلی ثورچین دانست.

یونی‌سواپ یکی از مشهورترین صرافی‌های غیر متمرکز است که روی شبکه اتریوم توسعه پیدا کرد. اگرچه این صرافی استخرهای نقدینگی بزرگ و مشتریان زیادی دارد، در یک مورد از ثورچین ضعیف‌تر است. تورچین با هدف پشتیبانی از چند بلاکچین توسعه پیدا کرده است و اکنون علاوه بر اتریوم، از شبکه‌های متعددی همچون BNB Chain, Avalanche, Cosmos Hub, Dogecoin, Bitcoin Cash و Litecoin و Bitcoin پشتیبانی می‌کند. درنتیجه می‌توان تورچین را یک صرافی جامع‌تر نسبت به Uniswap دانست.

صرافی‌های دیگر مثل پنکین‌سواپ و سوشی‌سواپ هم وضعیت مشابهی دارند. اگرچه آن‌ها شهرت و محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، اما قابلیت ارتباط و اتصال چند بلاکچین به هم، ثورچین را به گزینه‌ای جذاب‌تر نسبت به آن‌ها تبدیل کرده است.

ثورچین ارزش خرید دارد؟ بررسی آینده ارز دیجیتال RUNE

آینده پروتکل ثورچین و تاثیر آن روی ارز دیجیتال RUNE وابستگی زیادی به دنیای DeFi و استقبال کاربران از سرویس‌های مالی غیر متمرکز دارد. ثورچین با اهداف بزرگی وارد رقابت با صرافی‌های غیر متمرکز شد و امروز به‌عنوان یکی از استخرهای نقدینگی قابل اعتماد شناخته می‌شود.

برای ادامه پیشرفت این پروتکل و امیدوار شدن به آینده ارز RUNE، فعالیت جدی‌تر تیم و کامیونیتی ثورچین و همچنین جذب هرچه بیشتر کاربران اهمیت دارد. اگر اکوسیستم ثورچین با سرعت قابل قبولی رشد کند و بتواند کاربران بیشتری را به پلتفرم جذب کند، می‌توان به آینده ثورچین امیدوار بود.

افزایش همکاری با بلاکچین‌ها و پروژه‌های دیگر و جذب نقدینگی از بلاکچین‌ها هم روی آینده ارز دیجیتال RUNE تاثیر دارد. به‌علاوه، برای پیش‌بینی رشد قیمت RUNE باید شرایط بازار رمزارز را هم در نظر گرفت. اگر تریدرها و سرمایه‌گذارها امیدی به دورنمای کلی بازار نداشته باشند، نمی‌توان امید زیادی به ورود سرمایه به ثورچین و خرید RUNE داشت. به هر حال، خرید و فروش RUNE هم مانند دیگر ارزهای دیجیتال باید با دقت کافی و مطالعه و شناخت از بازار انجام بگیرد.

در مجموع می‌توان ثورچین و ارز دیجیتال RUNE را یک پروژه نسبتا خوب در دنیای DeFi در نظر گرفت که درصورت موفقیت در جذب هرچه بیشتر نقدینگی و کاربران، احتمالا آینده روشنی در پیش رو خواهد داشت.

کارمزد خرید و فروش ثورچین

کارمزد معاملات خرید ثورچین در رمزینکس به صورت درصد از هر دو طرف معامله یعنی سفارش‌دهنده (کسی که سفارش را ثبت می‌کند) و سفارش‌پذیر (کسی که سفارش را تکمیل می‌کند) دریافت می‌شود. این میزان کارمزد به حجم معاملات یک ماه اخیر کاربر بستگی دارد.

حجم معاملات ماهیانهMaker (سفارش دهنده)Taker (سفارش پذیر)

کامزد انتقال به کیف پول ثورچین

کارمزدهای برداشت براساس کارمزدهای جهانی شبکه ی بلاک چین رمز ارز ها محاسبه شده است. حداکثر کارمزد انتقال ارز دیجیتال ثورچین به کیف پول، 100 ثورچین می باشد. لازم به ذکر است میزان کارمزد برداشت ارز دیجیتال با توجه به حجم مبادلات و میزان ترافیک متغیر می باشد.

سوالات متداول

ثورچین یا تورچین یک پروتکل صرافی غیر متمرکز است که با ارائه استخرهای نقدینگی در چند بلاکچین، تبادل ارز دیجیتال بدون نیاز به واسط را فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال RUNE یا توکن RUNE توکن اصلی پلتفرم ثورچین است که به‌عنوان توکن حاکمیتی و ابزار ضمانت تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

می‌توانید با ثبت نام و احراز هویت در رمزینکس، ارز دیجیتال RUNE را با پرداخت ریال خریداری کنید. این ارز دیجیتال در صرافی‌های دیگر مثل بایننس هم عرضه شده است.

ثورچین از اتریوم، بیتکوین، بایننس چین، لایت کوین و چند بلاکچین دیگر پشتیبانی می‌کند.

تغییرات قیمت ثورچین

بیشترین قیمت

3,197,764irr

کمترین قیمت

3,742,778irr

آنالیز

شاخص برایند تحلیل تکنیکال ثورچین

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال ثورچین در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال ثورچین همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است. در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط ثورچین برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.