دیفای (DEFI) یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟ + کاربردها، مزایا و معایب

دیفای (DEFI) یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟ + کاربردها، مزایا و معایب

متوسط

04:12

15 دقیقه


دیفای (DeFi) یا امور مالی غیر متمرکز در ارز دیجیتال یک دنیای پر از جذابیت برای خود است. دنیایی که جنبه‌های مثبت و منفی زیادی دارد. توکن‌ها و رمزارزهای زیادی بر پایه دیفای پایه گذاری شده‌اند و بعضاً بسیار ارزشمند هم می‌شوند. در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال رمزینکس به معرفی دیفای و اینکه چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد هم پرداخته شده است.

دیفای (DeFi) ارز دیجیتال چیست؟

دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز ادغام خدمات بانکی سنتی با فناوری‌های غیرمتمرکز مانند بلاک‌چین است. دیفای همچنین به دلیل فرمت فراگیری که دارد می‌تواند تحت عنوان «Open Finance» نیز قرار بگیرد.

توسعه دهندگان دیفای در حال حاضر در تلاش‌اند تا جایگزینی برای هر سرویس مالی موجود ایجاد کنند از جمله این جایگزین‌ها می‌توان به حساب پس‌انداز و چک، وام، تجارت دارایی، بیمه و موارد دیگر اشاره کرد.

در سیستم دیفای بازارها همیشه باز هستند و هیچ مقام متمرکزی وجود ندارد که بتواند جلوی پرداخت‌ها را بگیرد یا دسترسی شما به بعضی سرویس‌ها را رد کند. سرویس‌هایی که قبلاً سرعت بسیار پایینی داشته و در معرض اشتباه و خطاهای انسانی قرار داشتند، اکنون با کدی اداره می‌شوند که هر کسی می‌تواند آن‌ها را بازرسی و بررسی کند و بهتر از همه اینکه این کدها به صورت خودکار عمل کرده و ایمن‌تر هستند.

منظرو از رمز ارز دیفای چیست؟

پروژه های زیادی هستند که در حوزه دیفای مشغول به ارائه خدمات هستند. هر یک از این پروژه ها توکن یا همان رمزارز اختصاصی خود را دارند که می تواند با اهداف مختلفی به کار گرفته شود. به این توکن ها در واقع رمز ارز دیفای گفته می شود. در مقاله «بهترین پروژه های دیفای» به معرفی ارزهای دیجیتال و توکن های مهم این حوزه پرداخته شده است.

تاریخچه مختصر دیفای

می‌توان گفت که امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال ۲۰۰۹ با ورود بیت کوین به بازارهای جهانی جان گرفتند. بیت کوین اولین پول دیجیتال همتا به همتا و همچنین جزو اولین برنامه‌های مالی ساخته شده بر اساس فناوری بلاک‌چین بود.

نقطه عطف و بزرگ‌ترین مزیت برنامه‌های مالی غیرمتمرکز این است که خدمات خیلی بیشتری در اختیار کاربران برای استفاده از پول و دارایی آن‌ها قرار داده است و مانند روش‌های سنتی تنها کاربرد آن ارسال پول از شخصی به شخص دیگر نیست. این خدمات در سال ۲۰۱۷ با راه‌اندازی میکردائو (MarkerDAO) در اختیار کاربران قرار گرفت.

میکردائو یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از دارایی‌های دیجیتال به عنوان وثیقه، رمز ارزی را که ارزش آن برابر با ۱ دلار آمریکا است، صادر کنند. این مکانیسم به طور مؤثری به هر کس اجازه می‌دهد تا استیبل کوین دای (Dai) را با توکن اتر که توکن بومی پلتفرم اتریوم است، تعویض کنند.

این روش این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا بتوانند بدون اتکا به نهادهای متمرکز، وام دریافت کنند. این روش همچنین یک دارایی دیجیتال وابسته به دلار ایجاد کرده است که افراد را مجبور به نگه داشتن دلار در بانک‌های استیبل کوین یا تتر نمی‌کند.

پروتکل وام میکردائو و استیبل کوین دای، اولین عناصر سازنده یک سیستم مالی جدید، باز و بدون اجازه را فراهم کردند. از آنجا به بعد پروتکل‌های مالی دیگری هم راه‌اندازی شدند و یک اکوسیستم محبوب و به هم پیوسته ایجاد کردند.

کامپاند فایننس (Compound Finance) که در سپتامبر ۲۰۱۸ منتشر شد، بازاری را برای وام گیرندگان ایجاد کرد که از طریق آن بدون نیاز به سازمان‌های متمرکز می‌توانند وام بگیرند و وام دهندگان نیز می‌توانند میزانی سود از نرخ سود پرداختی این وام‌ها را دریافت کنند.

یونی سواپ (Uniswap) که در نوامبر ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، به کاربران امکان می‌دهند بدون نیاز به مجوز و اجازه هر توکنی را مد نظر دارند با اتریوم تعویض کنند.

اکنون تنها سه سال از ایجاد میکردائو می‌گذرد و در حال حاضر ده‌ها برنامه دیفای وجود دارد که امکانات زیادی از جمله اعطای وام، معامله، ایجاد دارایی‌های مصنوعی و چندین مورد دیگر را هم که هر کسی به راحتی می‌تواند از آن استفاده کند در اختیار افراد در سراسر جهان قرار داده است.

دیفای در مقابل امور مالی سنتی

  • در امور مالی سنتی به برخی افراد اجازه راه‌اندازی حساب بانکی یا استفاده از خدمات مالی داده نمی‌شود.
  • عدم دسترسی به خدمات مالی می‌تواند از اشتغال افراد جلوگیری کند.
  • خدمات مالی می‌توانند مانع دسترسی افراد به حقوق خود شوند.
  • اطلاعات شخصی شما در اختیار آن‌ها قرار دارد.
  • دولت‌ها و مؤسسات متمرکز می‌توانند به میل خود بازارها را تعطیل کنند.
  • ساعات معاملات اغلب به ساعات کاری منطقه مورد نظر محدود می‌شود.
  • انتقال پول به دلیل فرایندهای داخلی انسان ممکن است روزها طول بکشد.
  • خدمات مالی مبلغی را به عنوان هزینه واسطه مؤسسات دریافت می‌کنند.

مقایسه دیفای با امور مالی سنتی

دیفای

امور مالی سنتی

دارایی توسط خود فرد نگهداری می‌شود.

دارایی توسط شرکت یا مؤسسه مورد نظر نگه داری می‌شود.

فرد خود تعیین می‌کند پول به کجا می‌رود و چگونه هزینه می‌شود.

افراد باید به شرکت‌ها اعتماد کنند تا از پول آن‌ها سوءاستفاده نکنند.

نقل و انتقال وجوه تنها در عرض چند دقیقه صورت می‌گیرد.

پرداخت‌ها به دلیل فرایندهای دستی ممکن است چند روز طول بکشند.

تمامی فعالیت‌های مالی با نام مستعار و بدون افشای هویت شخصی شما صورت می‌گیرند.

فعالیت‌های مالی کاملاً با هویت و اطلاعات شخصی شما همراه است.

دیفای برای همه در دسترس و قابل استفاده است.

برای استفاده از خدمات مالی این مؤسسات باید از قبل اقدام کنید.

بازارها همیشه باز هستند.

بازارها به طور مرتب تعطیل می‌شوند چرا که توسط نیروی انسانی اداره می‌شوند و کارمندها به استراحت و تعطیلات نیاز دارند.

امور مالی غیرمتمرکز کاملاً شفاف است؛ هر کسی می‌تواند به داده‌ها و اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات نگاه کند و همچنین نحوه کار سیستم را بررسی کند.

مؤسسات مالی مانند کتاب‌های بسته‌ای هستند که نمی‌توانید سابقه وام آن‌ها، سوابق دارایی‌های مدیریت شده و غیره را بررسی کنید.

دیفای (DeFi) چگونه کار می‌کند؟

دیفای (DeFi) از ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند برای ارائه خدماتی که نیازی به واسطه‌ها ندارند استفاده می‌کند. در دنیای مالی امروز، مؤسسات مالی به عنوان ضامن معاملات عمل می‌کنند. این امر قدرت فوق‌العاده‌ای به مؤسسات می‌دهد چون‌که پول شما از طریق آن‌ها جریان می‌یابد.

لازم به ذکر است که میلیاردها نفر در سراسر جهان به این سیستم‌های مالی دسترسی ندارند و حتی نمی‌توانند یک حساب بانکی ایجاد کنند.

در دیفای، یک قرارداد هوشمند جایگزین مؤسسه مالی در معامله می‌شود. قرارداد هوشمند نوعی حساب اتریوم است که می‌تواند وجوهی را در خود نگه دارد و تحت شرایط خاصی می‌تواند آن‌ها را ارسال یا بازپرداخت کند. پس از نوشتن قرارداد هوشمند هیچ کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد یا ویرایش کند و این قرارداد همیشه طبق برنامه و بدون هیچ گونه تداخلی اجرا می‌شود.

به عنوان مثال قراردادی که برای پرداخت کمک هزینه یا پول تو جیبی طراحی شده است می‌تواند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هر جمعه مقدار تعیین شده‌ای از وجوه را از حساب الف به حساب ب ارسال کند؛ این انتقال وجه تنها وقتی اجرا می‌شود که حساب الف به اندازه کافی اعتبار داشته باشد. هیچ شخص سوم یا هکری نمی‌تواند این قرارداد را برای سرقت وجوه به حساب خود تغییر دهد.

قراردادها همچنین برای بازرسی و حسابرسی عمومی هستند؛ یعنی اینکه قراردادهای بد اغلب به سرعت مورد بررسی قرار می‌گیرند و موفق به اجرا نخواهند شد.

به همین دلیل لازم است افراد بیشتری که می‌توانند این کدها را بخوانند به این پلتفرم بپیوندد تا امنیت شبکه تا حد قابل توجهی افزایش یابد. یک جامعه متن باز به کنترل توسعه دهندگان کمک زیادی می‌کند اما با آسان شدن خواندن قراردادهای هوشمند و توسعه روش‌های دیگر برای اثبات قابلیت اطمینان کد، این نیاز با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

با دیفای چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

در ادامه بیشتر در خصوص کاربردهای دیفای صحبت شده است.

وام و قرض گرفتن

مانند بسیاری از خدمات مالی موجود، وام و قرض گرفتن نیز نقشی اساسی در امور مالی ایفا می‌کنند. کاربرانی که به دنبال کسب سود و درآمد از سرمایه خود هستند، می‌توانند وجوه خود را به یک استخر واریز کنند؛ اگرچه عملکرد این استخرها هم مانند بازارهای سنتی است اما این استخرها وجوه را بلوکه نمی‌کنند و هر زمان که کاربر بخواهد می‌تواند وجوه خود را پس بگیرد. این امر نقدینگی بالایی را در سیستم ایجاد می‌کند که به وام گیرندگان اجازه می‌دهد هر زمان که بخواهند در این استخرها شرکت کنند.

از جمله سرویس‌های وام‌دهی برجسته‌ای که از امور مالی غیرمتمرکز استفاده می‌کنند می‌توان به کامپاند (Compound)، آوی (Aave)، میکر (Maker) و اتمیک (Atomic Loans) اشاره کرد. کامپاند اخیراً با معرفی توکن کامپ (COMP) خود رشد چشمگیری داشته است.

سرمایه‌گذاری

یحتمل سرمایه‌گذاری و درآمد زایی از این طریق یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های خدمات مالی است. خرید و فروش ارز دیجیتال قطعاً در میان سرمایه‌گذاران سنتی رو به افزایش است. با استفاده از دیفای کاربران می‌توانند در سهام طلا یا هر دارایی دیگری که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند.

این کار از طریق یک سری دارایی‌های مصنوعی یا سینتتیک‌های (synthetics) دیجیتالی انجام می‌شود که به کاربران امکان می‌دهد در سهام شرکت‌هایی مانند تسلا یا اپل سرمایه‌گذاری کنند.

تعداد کمی از سیستم‌ها از جمله اوما (UMA) و سینتتیکس (Synthetix) وجود دارند که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند.

بیمه

با توجه به اینکه سیستم دیفای هنوز هم بسیار جدید است و مدت زمان زیادی از انتشار آن نگذشته، این پلتفرم هنوز هم با چالش‌های زیادی روبرو است. به همین دلیل است که بیمه نقش مهمی را در تأمین امنیت کاربران ایفا می‌کند.

دو نمونه برجسته از ارائه دهندگان خدمات بیمه در بستر دیفای، شرکت بیمه نسوکس (Nexus Mutual) و اوپین (Opyn) است. برای اینکه بتوانید از دارایی خود در برابر آسیب‌های پیش بینی نشده محافظت کنید بهتر است هرچه زودتر آن‌ها را بیمه کنید.

صرافی‌های غیرمتمرکز

توسعه صرافی‌های غیرمتمرکز احتمالاً یکی از اولین موارد استفاده برای دیفای است. صرافی‌های غیرمتمرکز برای کاربران این فرصت را فراهم می‌کنند که دارایی‌های دیجیتال خود را به صورت آزادانه در سیستم عامل‌های مختلف مبادله کنند. کاربران بدون ارائه هویت و مشخصات خود یا حتی ثبت‌نام، می‌توانند از این صرافی‌ها استفاده کنند.

صرافی غیرمتمرکز یک بستر عالی برای کاربرانی است که می‌خواهند در معاملات ارزهای دیجیتال شرکت کنند. این صرافی‌ها در عین حال با تأمین نقدینگی به بازارها، درآمد منفعلانه‌ای کسب می‌کند.

صرافی‌های متمرکز بر اساس اعتماد مردم فعالیت می‌کنند؛ مردم یا به خود این صرافی‌ها یا اشخاص اداره کننده آن‌ها اعتماد دارند. در مقابل، در امور مالی غیرمتمرکز سرمایه‌گذاران با استفاده از بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند، دیگر لازم نیست به دنبال صرافی یا اشخاص ثالث قابل اعتماد بگردند.

از این رو سیستم‌های غیرمتمرکز بستری قابل اطمینان هستند که امنیت دارایی هر دو طرف مبادله تضمین شده است و اجرای معامله هم با قیمتی که هر دو توافق کنند خواهد بود.

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز بیتفینکس (Bitfinex) و پولونیکس (Poloniex) به کاربران امکان می‌دهند که رمز ارزهای خود را مارجین (margin) کنند. مارجین یا حاشیه، وجه تضمین اولیه برای شروع یک معامله است که بر اساس لوریج محاسبه می‌شود.

بازار وجوه استقراض در بورس تعبیه شده است و کاربران می‌توانند دارایی و سرمایه خود را برای دریافت وام به این بازار بسپارند. در بازارهای متمرکز خطرات امنیتی وجود دارد که وجوه سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند یا شبکه اصلی صرافی ممکن است هک شود یا بدتر از همه بنیان‌گذاران ممکن است قبل از بازپرداخت مبالغ به سرمایه‌گذاران از شبکه خارج شوند و کل سیستم از بین برود.

به همین دلیل با غیرمتمرکز کردن بازار استقراض و وام، کاربران می‌توانند از طریق سیستم همتا به همتا و در واقع سایر سرمایه‌گذاران به یکدیگر وام دهند یا وام بگیرند؛ بنابراین با غیرمتمرکز کردن امور مالی در برخی از پلتفرم‌ها، کاربران از طریق سیستم همتا به همتا بازار را به یک مجموعه نقدینگی بزرگ تبدیل می‌کنند که در آن کاربران می‌توانند شبانه روز به سایر سرمایه‌گذاران مبالغی را قرض دهند یا بگیرند و سپرده‌گذاری یا برداشت کنند.

معروف‌ترین پلتفرمی که از فناوری بلاک‌چین برای خدمات وام‌دهی و استقراضی استفاده می‌کند میکردائو است. در میکردائو به عنوان مثال کاربر اتر را به عنوان وثیقه به این سیستم می‌سپارد و در مقابل دای کوین دریافت می‌کند. در صورتی که قیمت اترهایی که به سیستم سپارده شده‌اند بیش از ۱۵۰ درصد افت کند، سرمایه‌گذار باید وامی را که گرفته است پس دهد و اترهای خود را پس بگیرد.

یکی از اصلی‌ترین مزایای این سیستم‌های غیرمتمرکز و همتا به همتا این است که کل این فرایند و نقدینگی آن کاملاً شفاف است و هر دو طرف معامله کاملاً از کل این فرایند با خبر هستند.

پرداخت‌ها

تمام خدمات مالی در این گونه سیستم‌ها اهمیت و نقش خود را دارند اما پرداخت‌ها به دلیل اینکه اعتماد مردم را به این گونه امور مالی جلب می‌کنند اهمیت بیشتری دارند. در سیستم عامل دیفای پرداخت‌ها بسیار ساده‌تر خواهند بود و کاربران به راحتی می‌توانند از طریق لپ تاپ یا موبایل خود آن‌ها را انجام دهند.

مزایای دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز

در ادامه به بررسی مهمترین مزایای دیفای پرداخته شده است.

غیرمتمرکز بودن

غیرمتمرکز بودن یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها در فضای دیجیتال است. کدهای این گونه سیستم عامل‌ها توسط مؤسسات نوشته نشده‌اند و در واقع در این میان هیچ مؤسسه‌ای وجود ندارد که آن‌ها را کنترل کند. این کدها از طریق قراردادهای هوشمند نوشته و در بلاک‌چین مستقر می‌شوند. هر کسی با کمترین دانش در مورد کدنویسی می‌تواند این قراردادها را بنویسد و هیچ سازمان یا اشخاصی آن‌ها را مدیریت یا کنترل نمی‌کنند.

شفاف بودن

در فضای بلاک‌چین کاربران همه امکانات و خدمات لازم برای اعتماد به امنیت و عملکرد این سیستم را در اختیار دارند. شفافیت کد موجود در بلاک‌چین به همه اجازه می‌دهد که آن را ببینند و حسابرسی کنند. در عین حال این سؤال پیش می‌آید که اگر تمام معاملات و قراردادهای بلاک‌چین شفاف هستند، حریم خصوصی و هویت کاربر به خطر نمی‌افتد؟ خیر؛ اگرچه تمام معاملات شفاف هستند اما کاربر با کد ناشناس معامله را انجام می‌دهد و خطری حریم خصوصی شما را تهدید نمی‌کند.

جهانی بودن

جهانی بودن یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های دیفای است چرا که با کمک این سیستم مالی شما در هر کجای جهان که باشید در صورت دسترسی به اینترنت، به خدمات دیفای هم دسترسی خواهید داشت. کاربران از لحاظ جغرافیایی هیچ محدودیتی در استفاده از خدمات دیفای ندارد و حتی در صورتی که آدرس آی‌پی (IP) منطقه شما مسدود باشد می‌توانید از طریق وی‌پی‌ان (VPN) به این سیستم عامل‌ها دسترسی پیدا کنید.

اما خدمات مالی سنتی جغرافیایی هستند. به عنوان مثال شهروند کره شمالی قادر به افتتاح حساب بانکی در هنگ کنگ نیست. جدا از محدودیت‌های جغرافیایی، اغلب ثروتمندان از خدمات سنتی استفاده می‌کنند. به این صورت که مشتریانی که دارایی و سرمایه بیشتری دارند معمولاً از نرخ و خدمات بهتری بهره می‌برند.

دیفای این نابرابری را به حداقل می‌رساند و کاربران می‌توانند صرف نظر از میزان سرمایه خود، از خدمات مشابه استفاده کنند.

بدون مجوز و اجازه

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم پلتفرم دیفای این است که هر کسی می‌تواند از برنامه‌ها و خدمات آن استفاده کند. کاربران نیازی به تعامل با یک مؤسسه مالی ندارند و در عوض مستقیماً می‌توانند با قراردادهای هوشمند و کیف پول هوشمند خود تعامل داشته باشند.

انعطاف‌پذیر بودن

انعطاف‌پذیر بودن یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت امور مالی غیرمتمرکز است. به عنوان مثال اگر کاربری از رابط کاربری یک اپلیکیشن غیرمتمرکز راضی نباشد می‌تواند از رابط کاربری دیگری استفاده کند یا حتی خودش آن را بسازد. انعطاف‌پذیر بودن به کاربران اجازه می‌دهد تا خدمات دیفای را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنند و تغییر دهند.

معایب دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز

نا معلوم و شک برانگیز

در صورتی که بلاک‌چینی که میزبان پروژه دیفای است ناپایدار و نامعلوم باشد، خود پروژه نیز خود به خود این بی ثباتی را از بلاک‌چین میزبان به ارث می‌برد. به عنوان مثال بلاک‌چین اتریوم هنوز هم تغییرات و بی ثباتی‌هایی را تجربه می‌کند. اشتباهاتی که هنگام تغییر الگوریتم اجماع اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) رخ دهد ممکن است مشکلات بی شماری را برای پروژه‌های دیفای ایجاد کند.

مقیاس‌پذیری

یکی دیگر از مشکلات بزرگ پروژه‌های دیفای، مقیاس‌پذیری بلاک‌چین میزبان است. دو مشکل عمده که از مقیاس‌پذیری ممکن است ناشی شود این است که تأیید معاملات ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد و دیگری اینکه هزینه انجام معاملات در زمان شلوغی شبکه بسیار گران است.

پلتفرم اتریوم با ظرفیت کامل خود در هر ثانیه تنها می‌تواند حدود ۱۳ معامله را پردازش کند در حالی که همتایان متمرکز می‌توانند در هر ثانیه هزاران معامله را پردازش کنند.

مشکلات ناشی از قراردادهای هوشمند

آسیب پذیری و نقاط ضعف قراردادهای هوشمند منبع اصلی مشکلات و معایب بسیاری از پروژه‌های دیفای است. اگر کوچک‌ترین نقصی در کد یک قرارداد هوشمند وجود داشته باشد، ممکن است منجر به از دست رفتن کل سرمایه شود.

نقدینگی کم

نقدینگی را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل برای پروژه‌های دیفای و پروتکل‌های بلاک‌چین در نظر گرفت. ارزش کل سرمایه سپرده‌گذاری شده به پروژه‌های دیفای در اکتبر ۲۰۲۰ بیش از ۱۲/۵ میلیارد دلار بود؛ البته این میزان در مقایسه با سرمایه سپرده‌گذاری شده به سیستم‌های مالی سنتی، بسیار ناچیز است.

دریافت وثیقه بیش از تعهد وام گیرنده

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم بازار ارزهای دیجیتال و سرویس‌های دیفای برای سرمایه‌گذاران، به خصوص سرمایه‌گذاران جوان بسیار جذاب و مدرن است اما این بازار از مسئله دریافت وثیقه بیش از تعهد وام گیرنده بسیار بیشتر از سیستم‌های مای سنتی رنج می‌برد. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش سرمایه‌ای که وام گیرنده به عنوان وثیقه قرار داده است در مقایسه با میزان وام بسیار بالا برود.

پروژه‌های دیفای تلاش‌های زیادی جهت حل یا کاهش این مشکلات می‌کنند و در حال حاضر راه حل‌هایی مانند رتبه بندی اعتباری وثیقه را برای مقابله با این موانع ارائه داده‌اند.

مسئولیت تمام بر عهده خود سرمایه‌گذار است

حتی اگر خود پروژه دیفای و پلتفرم ارائه‌دهنده آن هیچ ایراد و مشکلی نداشته باشد و تمام خدمات را به خوبی به کاربران ارائه دهند، کاربران در قبال دارایی و سرمایه خود مسئولیت‌هایی دارند و با کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است خسارات جبران ناپذیری به خود وارد کنند.

سیستم‌های امور مالی غیرمتمرکز مسئولیت و مدیریت دارایی را از واسطه‌ها به کاربران منتقل می‌کنند. اگر وجوه خود را به دلیل اشتباه یا خطراتی که قبول کرده‌اید از دست بدهید، هیچ سازمان یا بانک یا شرکتی وجود ندارد که بخواهید از طریق آن‌ها اقدام کنید و ضرر خود را جبران یا به حداقل برسانید.

به همین دلیل است که بعد از شرکت در این پروژه‌ها باید بسیار مواظب باشید و همچنین ایجاد برخی ابزارها برای جلوگیری از برخی خطاها و اشتباهات انسانی در فضای دیفای بسیار ضروری است.

اگرچه دیفای مزایا و خدمات منحصر به فرد زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما با مسئولیت زیادی که در این سیستم بر عهده دارید خطرات زیادی هم متوجه شما خواهد بود بنابراین باید قبل از شرکت در این پروژه‌ها به خوبی با ریسک و خطرات احتمالی آشنا شوید و به خوبی در جهت کاهش این خطرات تلاش کنید.

به خوبی می‌دانید که پروژه‌های دیفای جدید و اغلب آزمایشی هستند و خصوصاً از نظر امنیتی دارای برخی مسائل و مشکلات هستند. توسعه دهندگان این پروژه‌ها نهایت تلاش خود را در جهت رفع این مشکلات می‌کنند و امیدوارند این مشکلات به زودی حل شوند و سرمایه‌گذاران جهان با خیالی راحت بتوانند به آن‌ها اعتماد کنند.

نحوه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیفای

تریدینگ توکن‌های دیفای

توکن‌های دیفای دارایی‌هایی مجازی و بومی هستند که توسط سیستم عامل‌های دیفای استفاده می‌شوند. به عنوان مثال ارز بومی کامپاند، کامپ است و در عین حال ارزهای بومی میکردائو، میکر و دای هستند و مانند هر رمز ارز دیگری، ارزهای دیفای نیز در صرافی‌ها قابل معامله هستند.

معامله این توکن‌ها به کاربران امکان خرید، نگهداری و فروش آن‌ها را در هر زمان که بخواهند، فراهم می‌کند و به کاربران کمک می‌کند تا از این طریق سود و درآمد زیادی کسب کنند. یکی دیگر از دلایل اهمیت این توکن‌ها در این است که آن‌ها در هسته پروتکل‌های دیفای قرار دارند و از پتانسیل بالایی برای پیشرفت برخوردارند.

با این حال بهترین روش استفاده برای توکن‌های دیفای، حاکمیت (governance)، استیکینگ و غیره است. به عنوان مثال توکن یونی سواپ (UNI) نام دارد، یک توکن حاکمیت است و به عنوان وثیقه وام قابل استفاده است.

همچنین ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) به کاربران اجازه می‌دهد در ییلد فارمینگ (yield farming) اکوسیستم یرن شرکت کنند. استفاده از مواردی از این دست موجب افزایش تقاضا می‌شود که در نهایت به غیر از عرضه، تنها عاملی است که روی قیمت یک دارایی تأثیر مستقیم می‌گذارد. برای خرید و فروش توکن های دیفای میتوانید در صرافی رمزینکس ثبت نام کنید.

استخراج نقدینگی

استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) عبارت است از تزریق نقدینگی به پروتکل دیفای. ماینرهای نقدینگی به طور مداوم با استخرهای نقدینگی که بودجه را در اختیار دارند در تعامل هستند. ارائه دهندگان نقدینگی یا ال پی‌ها (LPs) که سهم عظیمی از درآمد کسب شده را دریافت می‌کنند برای پیوستن به سیستم عامل‌های دیفای و کمک به عملکرد این سیستم‌ها تشویق می‌شوند.

به عنوان مثال یک بستر وام‌دهی دیفای را در نظر بگیرید. ال‌پی ها درصدی از درآمد کسب شده از این طریق را دریافت می‌کنند. علاوه بر این بسته به نوع سیستم عامل، ال‌پی ها اجازه دارند در هر زمان که بخواند وجوه خود را برداشت کنند.

اگرچه پیوستن به این بسترها و تبدیل شدن به ال‌پی کار پر درآمدی است اما به خاطر داشته باشید که همواره این خطر وجود دارد که به دلیل یک اشتباه یا عملی غیرمجاز جریمه شوید و تمام سرمایه خود را از دست دهید.

ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ بستری مشابه به استخراج نقدینگی است که عملکرد مشابهی دارد اما با این تفاوت که پیچیده‌تر عمل می‌کند. در ییلد فارمینگ ال‌پی ها به جای اینکه تمام وجوه خود را به یک پروتکل واحد واریز کنند به دنبال سیستم عامل‌هایی با بالاترین بازده یا ییلد می‌گردند. یکی از نمونه‌های برجسته ییلد فارمینگ در امور مالی غیرمتمرکز یرن فایننس است.

در یرن، کاربران وجوه خود را به این پروتکل واریز می‌کنند و به طور خودکار پروژه‌های دیفای را که بیشترین سود و درآمد را برای ال‌پی ها به دنبال دارد، جستجو می‌کنند؛ البته این جستجو تنها شامل پروژه‌های با بیشترین بازده سالانه نمی‌شود بلکه عواملی مانند ریسک‌ها و معایب را هم در نظر می‌گیرد.