زمان مطالعه : ۵ دقیقه

شاید تا چند سال پیش، تعداد ارز رمزنگاری شده کمتر از انگشتان دو دست بود! اما امروزه با توجه به گسترش تعداد ارزها و توسعه فناوری رمزنگاری، روز به روز به تعداد این ارزها اضافه می‌شود. اما تفاوت انواع ارز رمزنگاری شده در چیست؟ چه چیزی یکی را از دیگری بهتر می‌کند؟ در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با مفهوم ارز رمزنگاری شده و تفاوت‌های مشهود بین آن‌ها آشنا کنیم.

با مطالعه این مقاله می‌توانید پاسخ سؤالات زیر را پیدا کنید :

  • ارز رمزنگاری شده یعنی چی؟
  • انواع ارز رمزنگاری شده
  • تفاوت انواع ارز رمزنگاری شده
  • مزایا و معایب انواع رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارز رمزنگاری شده یا cryptocurrency شامل دو بخش است. پیشوند crypto خلاصه شده cryptography به معنای رمزنگاری است. یک تکنولوژی است که اطلاعات را نسبت به حملات سایبری امن و پنهان نگه می‌دارد. در حال حاضر تکنسین‌های کامپیوتری رمزنگاری را بهروش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از بهترین و جالب‌ترین آن‌ها ارز رمزنگاری شده است.

ارز رمزنگاری شده به ارز الکترونیکی یا دیجیتالی گفته می‌شود که با استفاده از فناوری کنترل و رمزنگاری، اطلاعات و هویت کاربران را مخفی نگه می‌دارد. با استفاده از این فناوری، کاربران می‌توانند بدون استفاده از سیستم‌های بانکی سنتی، امور مالی خود را به راحتی انجام دهند.

برای پردازش این معاملات مالی دیگر نیازی به پلتفرم بانکی نیست چرا که با استفاده از بلاک چین می‌توان یک پایگاه داده تشکیل داد و پردازش داده‌ها را با آن انجام داد.

نکته مهم : این پایگاه داده به صورت مشترک تهیه‌شده است. به این معنا که هیچ مرکز خاصی حق کنترل و بررسی تراکنش‌های انجام شده را ندارد.

مهم‌ترین انواع ارز رمزنگاری شده

فناوری بلاک چین باعث توسعه ۳ مورد از بهترین انواع ارز رمزنگاری شده شود. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که از فناوری بلاک چین برای تثبیت موقعیت خود در بین افراد و سرمایه‌گذاران استفاده کرده است. بعد از بیت کوین سایر ارزهایی که از فناوری بلاک چین استفاده کرده‌اند را آلت کوین می‌نامند. مانند لایت کوین، کاردان و …

بیت کوین Bitcoin

تاریخچه بیت کوین

اولین بار در سال ۲۰۰۸ ایده توسعه بیت کوین مطرح شد. ارائه دهنده این ارز دیجیتال فردی به نام Satoshi Nakamoto است. که البته بعد از مدتی مشخص شد که این واقعی نیست و فرد وجود خارجی ندارد. بنابراین می‌توان گفت که تا به امروز کسی از نام توسعه دهنده ارز دیجیتال بیت کوین خبر ندارد.

در زمان انتشار این ارز، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد چند سال بعد، این ارز به‌اندازه‌ای محبوب شود که ترجیح بسیاری برای انجام امور مالی باشد. در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بیت کوین بیشترین رشد خود را تجربه کرد. بعدازآن کمی با سقوط ارزشش مواجه شد که البته مانعی برای پیشرفت آن نشد. به‌گونه‌ای که در سال ۲۰۱۷ باز هم به ارزشش اضافه کرد.

در سال ۲۰۱۷ ارزش هر بیت کوین ۲۰ هزار دلار بوده است. بنابراین اگر کسی از همان ابتدا ۵۰ بیت کوین خریداری کرده بود، در سال ۲۰۱۷ یک میلیونر محسوب می‌شود.

با استفاده از این ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده، شما نه تنها می‌توانید برای دیگران پول انتقال دهید بلکه می‌توانید خرید اینترنتی نیز انجام دهید. پس می‌توان انتظار داشت که تا چند سال آینده، بیت کوین جایگزین روش‌هایی مانند پی پال، ویزا کارت و مسترکارت باشد.

مهم‌ترین قابلیتی که این ارز دیجیتال دارد این است که شما می‌توانید از آن به صورت غیرمتمرکز استفاده کنید. یعنی بدون نیاز به هیچ شخص ثالثی! بنابراین با استفاده از فناوری بلاک چین و عدم نیاز به شخص ثالث، تراکنش بین مبدأ و مقصد به صورت مستقیم انجام می‌گیرد، بدون اینکه اطلاعات مربوط به آنجایی ثبت گردد.

آلت کوین

در حال حاضر بیش از هزاران مورد آلت کوین در بازار ارز دیجیتال وجود دارد.  تعجب نکنید! بیشتر این آلت کوین‌ها به عنوان جایگزین بیت کوین شناخته می‌شوند. چرا که اساساً مشابه با هم هستند اما در برخی از ویژگی‌های جزئی متفاوت‌اند!

لازم به ذکر است که با وجود شباهت ظاهری که بیت کوین و این آلت کوین‌ها وجود دارد، هدف اصلی هر یک با هم متفاوت است. به عنوان مثال شما حتماً با اتریوم به عنوان یکی از رقبای جدی بیت کوین آشنایی دارید. اما جالب است بدانید که اتریوم برخلاف بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال در نظر گرفته نمی‌شود. به عبارت دیگر هدف از توسعه اتریوم، توسعه پلتفرمی است که با استفاده از آن بتوان برنامه و عملکردهای مختلفی را با بلاک چین ساخت و توسعه داد.

دلیل این مسئله هم توسعه فناوری قرارداد هوشمند است. قرارداد هوشمند، به قراردادی گفته می‌شود که بر اساس یک اتفاق خاص انجام می‌پذیرد. این اتفاق‌های خاص قوانینی هستند که از پیش برای قرارداد هوشمند تعریف شده‌اند.

توکن

دسته سوم از انواع ارز رمزنگاری شده را می‌توان بهامُهرها در نظر گرفت. درواقع توکن ها از دو دسته قبلی کاملاً مجزا هستند چرا که از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرده و بلاک چین منحصر به خود را ندارند. به عبارت دیگر، تراکنش‌های مالی که با استفاده از توکن انجام می‌گیرند، با استفاده از بلاک چین NEO و اتریوم وریفای و تائید می‌شوند.  با استفاده از این نوع ارز رمزنگاری شده می‌توانید در برنامه‌های غیرمتمرکز خرید اینترنتی انجام داده و یا از مزایایی نظیر تخفیف و جایزه بهره‌مند شوید. البته توجه داشته باشید که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های مالی با استفاده توکن باید اتریوم و یا نئو داشته باشید. (چرا که تراکنش‌ها در این ساختار صورت می‌گیرند.)

تفاوت انواع ارز رمزنگاری شده چیست؟

مهم‌ترین انواع رمزنگاری شده

هال که با انواع ارز رمزنگاری شده آشنا شدیم، نوبت به بررسی مهم‌ترین ارزهای دیجیتال می‌رسد. در ادامه به معرفی برخی از مزایا و معایب هریک می‌پردازیم.

بیت کوین

در رابطه به بیت کوین در این مقاله به اندازه کافی صحبت کردیم، بنابراین تنها به معرفی مزایا و معایب بیت کوین می‌پردازیم.

مزایای بیت کوین

۲۱ میلیون بیت کوین در سطح جهان وجود دارد که چیزی حدود ۱۷ میلیون از آن‌ها توسط کاربران استخراج شده‌اند. به عبارت دیگر تنها ۴ میلیون بیت کوین دیگر برای استخراج مانده‌اند. پس اگر تعداد بیت کوین‌های موجود رو به کم شدن برود، احتمال افزایش قیمت آن بیشتر و بیشتر می‌شود. چرا که افراد برای به دست آوردنشان باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، بیت کوین را خیلی راحت‌تر می‌توان به پول نقد تبدیل کرد. به دلیل محبوبیت بالای این ارز رمزنگاری شده، تقریباً تمامی سایت‌های اکسچینجینگ، تبدیل این ارز به دلار یا یورو را انجام می‌دهند.

با توجه به این که ارزهای دیجیتال جایگاه سیستم سنتی بانکی را می‌گیرند، دور از انتظار نیست که بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین از بیت کوین به عنوان یکی از روش‌های پرداخت آنلاین استفاده کنند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که از فناوری رمزنگاری استفاده کرده است و همین مسئله باعث شده است که چیزی حدود ۴۰ درصد از بازار کل جهان را به خود اختصاص دهد.

معایب بیت کوین

ارزش هر بیت کوین هرروز دستخوش نوسانات زیادی است. بنابراین سرمایه‌گذاری در این ارز برای افرادی که قدرت ریسک بالایی ندارند، توصیه نمی‌شود!

با وجود اینکه بیت کوین ۱۰ سال قدمت دارد، اما احتمال اینکه با یک ارز بهتر جایگزین شود نیز وجود دارد.

اتریوم

اتریوم در مقایسه با بیت کوین به افراد این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز، توکن و قراردادهای هوشمند تولید کنند.

مزایای اتریوم

برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز همیشه به اتریوم نیاز است. چرا که برای انجام تراکنش‌ها از بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود و برای پرداخت کارمزد باید اتریوم در حساب فرد وجود داشته باشد.

برای انجام هر تراکنش توسط اتریوم تنها حدود چند ثانیه زمان نیاز است در حالی که بیت کوین حداقل ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

معایب اتریوم

تعداد کوین‌های اتریوم نسبت به بیت کوین بسیار بیشتر است. همین مسئله باعث می‌شود که ارزش آن هیچ‌وقت به اندازه بیت کوین بالا نرود! در حال حاضر چیزی حدود ۱۰۰ میلیون اتریوم استخراج نشده وجود دارد!

ریپل

ریپل اساساً برای بهبود عملکرد سیستم‌های بانکی توسعه داده شد. به همین دلیل است که به عنوان سکه بانکی نیز شناخته می‌شود چرا که تراکنش‌های بانکی با استفاده از آن با سرعت بیشتری انجام می‌شوند.

مزایای ریپل

سامانه‌های بزرگ مالی، نظیر بانک‌های جهانی به آنچه که ریپل انجام می‌دهد، اعتماد دارند. بنابراین اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری با خطر کمتری هستید، می‌توانید ریپل را انتخاب کنید.

معایب ریپل

برخلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده، ریپل غیرمتمرکز نیست. به عبارت دیگر چون یک سازمان سومی سهم زیادی از ریپل را به خود اختصاص داده است، اگر تصمیم به فروش آن‌ها بگیرد، می‌تواند ارزش ریپل را به صورت ناگهانی کاهش دهد.

امیدواریم که با استفاده از این مقاله، اطلاعات کاملی در رابطه با انواع ارز رمزنگاری شده، تفاوت و بهترین آن‌ها دریافت کرده باشید. از طریق بخش نظرات خود، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید